- In stock.
-
−3%
UBIQUITI UniFi Switch Lite 16 PoE
UBIQUITI UniFi Switch Lite 16 PoE
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 4
business days
UBIQUITI UniFi Layer 2 switch Lite 16 PoE,
USW-Lite-16-PoE-EU; 32 Gbps; (8) 1 GbE, PoE+ RJ45 , (8) 1 GbE RJ45, (2) 1G SFP; 23.8 Mpps; MAC 8000;
Desktop/wall.
| Number of Ports | 16 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-TX (Ethernet/Fast Ethernet/Gigabit Ethernet) |
| Network/Transport Protocol | SMB |
| Networking Compliant Standards | IEEE 802.3af IEEE 802.3at |
| Networking Features | 8 Ports PoE |
| Device Location | External |
| Compliance | CE, FCC, IC |
| LAN | 16 (RJ-45) |
| Power Supply | Internal AC 100-240 V |
| Power Consumption Operational | 15 W |
| Depth | 185 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Width | 191.7 mm |
| Nominal Weight | 1.2 kg |
| External Color | White |
| Maximum Operating Ambient Temperature | 40 °C |
| Maximum Operating Humidity | 90 % |
| Minimum Operating Ambient Temperature | -15 °C |
| Minimum Operating Humidity | 10 % |
| Warranty Term (month) | 24 |
| Warranty Validation Criteria | Serial Number |
| Warranty Term Notes | 24 months - for EU |
| Pack Length (mm) | 300 mm |
| Pack Width (mm) | 90 mm |
| Pack Height (mm) | 245 mm |
| Weight | 1.43 kg |
| Pack Weight Netto (kg) | 1.18 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Package Type | Box |
| EAN Code | 810010071163 |