UBIQUITI UniFi Dream Machine Pro, 10G Cloud Gateway
UBIQUITI UniFi Dream Machine Pro, 10G Cloud Gateway
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 4
business days
UBIQUITI Cloud Gateway UDM-PRO-EU; Network\Protect\Access\Talk\Connect; 1000+ users; 100+ devices; 3.5 Gbps; (9) 1 GbE RJ45\(2) 10G SFP+.
| CPU | ARM Cortex-A57 |
| Internal Clock Rate | 1.7 GHz |
| Flash Memory | 16 MB |
| Buffer Memory | 4 MB DDR4 SDRAM |
| Storage | eMMC 16 GB |
| Interface | Ethernet |
| Data Link Protocol Supports | 10 Gbps Gigabit Ethernet |
| Device Location | Plug-in Module |
| Network/Transport Protocol | QoS |
| Status Indicator | Activity Status |
| Data Transmission | Full Duplex |
| Networking Compliant Standards | IEEE 802.1X Bluetooth |
| Networking Features | Jumbo Frames Support MDI/MDI-X switch Radius Server Centralised Management |
| Certifications | CE, FCC, IC |
| LAN | 8 (RJ-45) |
| WAN | 1 (RJ-45) |
| SFP+ | 2 |
| Power Supply | Internal AC 100-240 V, 50/60 Hz |
| Maximum Output Power | 50 W |
| Power Consumption Operational | 33 W |
| Included Accessories | Bracket Screws |
| Cable Included | Power Cord |
| Depth | 442.4 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Width | 285.6 mm |
| Nominal Weight | 3.9 kg |
| Maximum Operating Ambient Temperature | 40 °C |
| Maximum Operating Humidity | 95 % |
| Minimum Operating Ambient Temperature | -10 °C |
| Minimum Operating Humidity | 5 % |
| Warranty Term (month) | 24 |
| Warranty Term Notes | 24 months - for EU |
| Warranty Validation Criteria | Serial Number |
| Pack Length (mm) | 521 mm |
| Pack Width (mm) | 123 mm |
| Pack Height (mm) | 400 mm |
| Weight | 5.173 kg |
| Pack Weight Netto (kg) | 3.99 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Package Type | Box |
| EAN Code | 817882027373 |