- In stock
SteelSeries Aerox 3 USB-C - 8500 CPI optical gaming mouse - REFURBISHED (Onyx)
SteelSeries Aerox 3 USB-C - 8500 CPI optical gaming mouse - REFURBISHED (Onyx)
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Colour name | Onyx |
| Refurbished product | Yes |
| Form factor | Right-hand |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| Illumination | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Power source | Cable |
| Weight | 59 g |
| Width | 57.9 mm |
| Depth | 120.5 mm |
| Height | 21.5 mm |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.12 Sierra |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 8, Windows 7 |
| Mouse keys operating life | 80 million presses |
| Package contents | USB Type-A to Type-C cable, Gaming mouse x 1 |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Movement resolution | 8500 CPI |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 6 |
| Scroll type | Wheel |
| Response time | 1 ms |
| Device interface | USB Type-C |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Acceleration (max) | 35 G |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Purpose | Gaming |
| Mouse tracking speed | 300 ips |
| Cable length | 1.8 m |
| Warnings | The product must be protected from moisture., Store away from sources of heat and open flame., Dispose of batteries in accordance with local regulations. |