Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
This vertical mouse is ambidextrous, so it is suitable for both left- and right-handed people. Thanks to the patented switch & fold system, the Twister can be changed from a left-handed to a right-handed mouse and vice versa with one move. By regularly alternating between your left and right hand, you distribute the load on both hands and prevent annoying complaints such as RSI. In addition, the mouse is foldable, so it is easy to take with you. So you can work ergonomically anywhere. The Twister mouse also helps you remember when it is time for a short break. The LED indicator is controlled by our Break software and indicates just how healthy you are working, based on actual mouse use. This mouse can be used either Bluetooth or wired. The total battery time of the mouse after fully charging is up to 2 weeks (with average use).
| Summary | R-Go Tools Ergonomic mouse R-Go Twister, with break software, ambidextrous mouse for both hands, foldable, bluetooth and wired. Form factor: Ambidextrous, Vertical design. Movement detection technology: Optical, Device interface: Bluetooth + USB Type-A, Movement resolution: 2400 DPI, Buttons type: Pressed buttons, Buttons quantity: 3, Scroll type: Wheel. Power source: Batteries/Cable. Product colour: Black |
| Vendor Homepage | https://www.r-go-tools.com/ |
| Unit Box Height | 0.06 |
| Unit Box Length | 0.115 |
| Unit Box Width | 0.11 |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Buttons quantity | 3 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Device interface | Bluetooth + USB Type-A |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 2400 DPI |
| Number of movement resolution modes | 5 |
| Purpose | Office |
| Scroll type | Wheel |
| Ergonomic design | Yes |
| Form factor | Ambidextrous |
| Illumination | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Thumb rest | Yes |
| Vertical design | Yes |
| Cable length | 1.555 m |
| Plug and Play | Yes |
| Wireless range | 10 m |
| Battery capacity | 500 mAh |
| Battery life (max) | 150 h |
| Battery recharge time | 2 h |
| Battery type | Built-in battery |
| Power source | Batteries/Cable |
| Rechargeable | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Battery depth | 30.5 mm |
| Battery height | 9 mm |
| Battery weight | 10 g |
| Battery width | 20.2 mm |
| Depth | 86 mm |
| Height | 72 mm |
| Weight | 122 g |
| Width | 98 mm |
| Package depth | 117 mm |
| Package height | 62 mm |
| Package weight | 268 g |
| Package width | 107 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Receiver included | No |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Master (outer) case gross weight | 14200 g |
| Products per master (outer) case | 50 pc(s) |
| Model | R-Go Twister |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.000759 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.264 kg |