Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
MOUSE USB OPTICAL WRL M650/GRAPHITE 910-006348 LOGITECH
1) Throughput computation of speed, accuracy vs. touchpad, size medium only. Sample: 23 participants. 2) Requires Logi Options+ software (Windows 10 and macOS 10.15 or later). 3) Battery life may vary based on user and computing conditions 4) Device basic functions will be supported without software for systems other than Windows and macOS 5) Click noise reduced by over 90% compared to Logitech M185. Left click and typing dBA level measured by an independent lab at 1 metre. 6) Excludes printed circuit board (PCB) plastic
| Summary | Logitech Signature M650 L for Business. Form factor: Right-hand. Movement detection technology: Optical, Device interface: Bluetooth, Movement resolution: 4000 DPI, Buttons type: Pressed buttons, Buttons quantity: 5, Scroll type: Wheel. Power source: Batteries. Product colour: Graphite |
| Vendor Homepage | https://www.logitech.com/ |
| Unit Box Height | 0.14 |
| Unit Box Length | 0.05 |
| Unit Box Width | 0.085 |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Button functions | Forward |
| Buttons durability (million clicks) | 10 |
| Buttons quantity | 5 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Device interface | Bluetooth |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 4000 DPI |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Purpose | Office |
| Scroll type | Wheel |
| Scrolling directions | Vertical |
| Silent click | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Form factor | Right-hand |
| Mouse size | L |
| Product colour | Graphite |
| Rubber grips | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| On/off switch | Yes |
| Wireless range | 10 m |
| Battery capacity | 2000 mAh |
| Battery technology | Alkaline |
| Battery type | AA |
| Number of batteries supported | 1 |
| Power source | Batteries |
| Service life of battery | 24 month(s) |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Mobile operating systems supported | Android/iPadOS |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Depth | 118.7 mm |
| Height | 42 mm |
| Receiver depth | 6.1 mm |
| Receiver height | 14.4 mm |
| Receiver weight | 1.8 g |
| Receiver width | 18.7 mm |
| Weight | 115.4 g |
| Width | 66.2 mm |
| Package depth | 84.2 mm |
| Package height | 142.1 mm |
| Package weight | 175 g |
| Package width | 52.6 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Batteries included | Yes |
| Receiver included | Yes |
| Receiver type | Nano receiver |
| User guide | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Post-consumer recycled plastic | 64 % |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Master (outer) case gross weight | 1974 g |
| Master (outer) case height | 156 mm |
| Master (outer) case length | 272 mm |
| Master (outer) case width | 177 mm |
| Minimum system requirements | Logi Bolt USB Receiver Required: Available USB port Windows 10, 11 or later macOS 10.10 or later Linux(4) Chrome OS(4) Bluetooth Low Energy Wireless Technology Required: Bluetooth Low Energy wireless technology macOS 10.15 or later iPadOS 13.4 or later(4) |
| Packaging content | Signature M650 for Business mouse Logi Bolt USB receiver (USB Type A) 1 AA battery User documentation |
| Model | 910-006348 |
| Units per Shipping Box | 10 |
| Unit Calculated Volume | 0.0007533 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.182 kg |