- In stock
-
−15%
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
5 - 7
business days
Click noise reduced by over 90% compared to Logitech M185. Left click and typing dBA level measured by an independent lab at 1 meter. Battery life may vary based on user and computing conditions. Device will be supported without adding additional drivers in Chrome OS and most popular Linux distributions. Excludes receiver and printed wiring assembly (PWA) plastics, and packaging.
| Summary | Logitech Signature M650 Wireless Mouse. Form factor: Right-hand. Movement detection technology: Optical, Device interface: Bluetooth, Movement resolution: 4000 DPI, Buttons type: Pressed buttons, Buttons quantity: 5, Scroll type: Wheel. Power source: Batteries. Product colour: Graphite |
| Vendor Homepage | https://www.logitech.com/ |
| Unit Box Height | 0.12 |
| Unit Box Length | 0.19 |
| Unit Box Width | 0.04 |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Button functions | Forward |
| Buttons quantity | 5 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Device interface | Bluetooth |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 4000 DPI |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Purpose | Office |
| Scroll type | Wheel |
| Scrolling directions | Vertical |
| Silent click | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Form factor | Right-hand |
| Product colour | Graphite |
| Rubber grips | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| On/off switch | Yes |
| Wireless range | 10 m |
| Battery capacity | 2000 mAh |
| Battery technology | Alkaline |
| Battery type | AA |
| Number of batteries supported | 1 |
| Power source | Batteries |
| Service life of battery | 24 month(s) |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| USB Type-C charging port | No |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Mobile operating systems supported | Android/iPadOS |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Depth | 108.2 mm |
| Height | 38.8 mm |
| Receiver depth | 6.1 mm |
| Receiver height | 14.4 mm |
| Receiver weight | 1.8 g |
| Receiver width | 18.7 mm |
| Weight | 101.4 g |
| Width | 61 mm |
| AC adapter included | No |
| Package depth | 90 mm |
| Package height | 118.5 mm |
| Package weight | 142 g |
| Package width | 44 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Batteries included | Yes |
| Receiver included | Yes |
| User guide | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Product post-consumer recycled plastic | 64 % |
| Compatibility | Logi Bolt USB Receiver |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Master (outer) case gross weight | 1688 g |
| Master (outer) case height | 258 mm |
| Master (outer) case length | 374 mm |
| Master (outer) case width | 105 mm |
| Minimum system requirements | Logi Bolt USB Receiver Logi Bolt USB Receiver (use Logi Bolt logo) Required: Available USB port Windows 10, 11 or later macOS 10.10 or later Linux Chrome OS Bluetooth Low Energy Wireless Technology (use BLuetooth logo) Required: Bluetooth Low Energy wirel |
| Packaging content | Wireless Mouse USB Receiver 1 AA Battery User documentation |
| Model | Signature M650 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.000912 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.3 kg |