Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
(1) Based on independent sales data (in units) including all the models of the MK270 family for wireless combo aggregated from major markets: CA, CN, FR, DE, ID, KR, RU, SE, TW, TH, TR, UK, US (Apr'19 - Apr'20). Retail channel only. (2)Battery life may vary based on use and computing conditions. (3)Based on throughput computation in bits/second combining speed and accuracy averaged for all devices participating in the study. Logitech Ergonomic Lab study on 23 participants in (Oct / 2019) with four Logitech standard mice and two standard, embedded trackpads (4)Based on bits/second for averaged movement time for all devices participating in the study. Logitech Ergonomic Lab study on 23 participants in (Oct / 2019) with four Logitech standard mice and two standard, embedded trackpads (5)Wireless range may vary based on environmental and computing conditions (6) Excludes plastic in printed wiring assembly (PWA), receiver, and packaging.
| Summary | Logitech Wireless Mouse M185. Form factor: Ambidextrous. Movement detection technology: Optical, Device interface: RF Wireless, Movement resolution: 1000 DPI, Buttons type: Pressed buttons, Buttons quantity: 3, Scroll type: Wheel. Power source: Batteries. Product colour: Red |
| Vendor Homepage | https://www.logitech.com/ |
| Unit Box Height | 0.045 |
| Unit Box Length | 0.12 |
| Unit Box Width | 0.09 |
| Buttons quantity | 3 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Device interface | RF Wireless |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Purpose | Office |
| Recommended usage | Laptop |
| Scroll type | Wheel |
| Scrolling directions | Vertical |
| Form factor | Ambidextrous |
| Product colour | Red |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Plug and Play | Yes |
| Wireless range | 10 m |
| Battery capacity | 2000 mAh |
| Battery technology | Alkaline |
| Battery type | AA |
| Number of batteries supported | 1 |
| Power source | Batteries |
| Service life of battery | 12 month(s) |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Depth | 99 mm |
| Height | 39 mm |
| Receiver depth | 6.1 mm |
| Receiver height | 18.7 mm |
| Receiver weight | 1.8 g |
| Receiver width | 14.4 mm |
| Weight | 75.2 g |
| Width | 60 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package height | 118.5 mm |
| Package weight | 142.4 g |
| Package width | 44 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Batteries included | Yes |
| Receiver included | Yes |
| Receiver type | Nano receiver |
| User guide | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Master (outer) case gross weight | 1448 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 50992060288410 |
| Master (outer) case height | 259 mm |
| Master (outer) case length | 362 mm |
| Master (outer) case width | 101 mm |
| Minimum system requirements | USB receiver Required: available USB port Windows 7, 8, 10 or later macOS 10.5 or later Chrome OS Linux Kernel 2.6+ |
| Packaging content | Mouse Nano receiver 1 AA battery (pre-installed) User documentation |
| Products per intermodal container (20ft) | 20000 pc(s) |
| Products per intermodal container (40ft) | 41200 pc(s) |
| Products per intermodal container (40ft, HC) | 46350 pc(s) |
| Products per pallet | 980 pc(s) |
| Units per Shipping Box | 10 |
| Unit Calculated Volume | 0.0005755 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.148 kg |