- In stock
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
4-button wireless optical mouse with USB Nano-receiver
Silent button switches without clicking sound
DPI button for quick resolution changes (800 - 1600 DPI)
| Summary | Gembird MUSW-4BS-01. Form factor: Ambidextrous. Movement detection technology: Optical, Device interface: RF Wireless, Movement resolution: 1600 DPI, Buttons type: Pressed buttons, Buttons quantity: 4, Scroll type: Wheel. Power source: Batteries. Product colour: Black |
| Vendor Homepage | https://gembird.nl/item.aspx?id=11742 |
| Unit Box Height | 0.131 |
| Unit Box Length | 0.18 |
| Unit Box Width | 0.063 |
| Button functions | DPI switch |
| Buttons quantity | 4 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Device interface | RF Wireless |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Number of movement resolution modes | 3 |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Purpose | Office |
| Scroll type | Wheel |
| Scrolling directions | Vertical |
| Silent click | Yes |
| Form factor | Ambidextrous |
| Product colour | Black |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Wireless range | 10 m |
| Battery technology | Alkaline |
| Battery type | AA |
| Number of batteries supported | 1 |
| Power source | Batteries |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80 % |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Depth | 115 mm |
| Height | 30 mm |
| Receiver depth | 18 mm |
| Receiver height | 6 mm |
| Receiver weight | 2 g |
| Receiver width | 14 mm |
| Weight | 66 g |
| Width | 66 mm |
| Package depth | 190 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package weight | 80 g |
| Package width | 135 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Receiver included | Yes |
| Receiver type | Nano receiver |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Compliance certificates | RoHS |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.001486 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.09 kg |