- In stock.
-
−47%
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
MediaRange Ergonomic 6-button wireless optical mouse for left-handers, black
MediaRange ergonomic input devices are ideal for all applications in the office or at home. Our ergonomically shaped, optical 6-button mouse can be connected quickly and easily via USB connection and, thanks to Plug & Play, is compatible with all common operating systems and ready for immediate use. The vertical shape of the mouse ensures that you bring your forearm and wrist into a natural position. This position relaxes the muscles in your hand, forearm and furthermore in the shoulder girdle. Thanks to the comfortable thumb rest and the generous thumb recess, you always have a comfortable grip position.
Especially when working long hours in the office or at home, the relief provided by an ergonomic mouse pays off.
You can prevent or reduce pain in the wrist, elbow and shoulder joint and their muscles.
The following diseases can be prevented by holding the hand vertically:
-carpal tunnel syndrome
-Epikondylitis radialis humeri
-Hardening in the shoulder and neck region
| Summary | MediaRange MROS233. Form factor: Left-hand, Vertical design. Movement detection technology: Optical, Device interface: RF Wireless, Movement resolution: 1600 DPI, Buttons type: Pressed buttons, Buttons quantity: 6, Scroll type: Wheel, Acceleration (max): 10 G. Power source: Batteries. Product colour: Black |
| Vendor Homepage | https://www.media-range.com/en/products/product_search/index.pmode/modul,detail,2796/index.pmode?pst=MROS233 |
| Unit Box Height | 0.09 |
| Unit Box Length | 0.125 |
| Unit Box Width | 0.075 |
| Acceleration (max) | 10 G |
| Button functions | Back/DPI switch/Forward |
| Buttons durability (million clicks) | 3 |
| Buttons quantity | 6 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Device interface | RF Wireless |
| Mouse tracking speed | 30 ips |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Number of movement resolution modes | 3 |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Polling rate | 125 Hz |
| Purpose | Office |
| Scroll type | Wheel |
| Scrolling directions | Vertical |
| Ergonomic design | Yes |
| Form factor | Left-hand |
| Product colour | Black |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Vertical design | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Wireless range | 10 m |
| Number of batteries supported | 2 |
| Power consumption | 15 mA |
| Power source | Batteries |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Depth | 125 mm |
| Height | 80 mm |
| Weight | 86 g |
| Width | 65 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Receiver included | Yes |
| Receiver type | Nano receiver |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Model | MROS233 |
| Units per Shipping Box | 10 |
| Unit Calculated Volume | 0.001159/0.001393 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.16 kg |