- In stock.
-
−1%
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
MediaRange input devices are perfect for all applications in the office or at home. Our optical 3-button mouse can be quickly and easily connected via the USB plug with any computer and is ready to use with all common operating systems.
| Summary | MediaRange MROS210. Form factor: Right-hand. Movement detection technology: Optical, Device interface: USB Type-A, Movement resolution: 1000 DPI, Buttons type: Pressed buttons, Buttons quantity: 3, Scroll type: Wheel. Power source: Cable. Works on any surface. Product colour: Black |
| Vendor Homepage | https://www.media-range.com/en/products/product_search/index.pmode/modul,detail,2637/index.pmode?pst=MROS210 |
| Unit Box Height | 0.045 |
| Unit Box Length | 0.12 |
| Unit Box Width | 0.08 |
| Buttons quantity | 3 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Device interface | USB Type-A |
| Mouse tracking speed | 25 ips |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Polling rate | 125 Hz |
| Purpose | Office |
| Scroll type | Wheel |
| Scrolling directions | Vertical |
| Ergonomic design | Yes |
| Form factor | Right-hand |
| Illumination | No |
| Product colour | Black |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Cable length | 1.5 m |
| Works on any surface | Yes |
| Power consumption | 50 mA |
| Power source | Cable |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Depth | 65 mm |
| Height | 37 mm |
| Weight | 73 g |
| Width | 102 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Model | MROS210 |
| Units per Shipping Box | 20 |
| Unit Calculated Volume | 0.0006975 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.125 kg |