MOUSE DEFENDER GM-885 KNIGHT RF WIRELESS 3200dpi 8P BLACK
MOUSE DEFENDER GM-885 KNIGHT RF WIRELESS 3200dpi 8P BLACK
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black |
| Ergonomic design | Yes |
| Form factor | Right-hand |
| Illumination | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Battery capacity | 400 mAh |
| Power source | Built-in battery |
| Depth | 40 mm |
| Width | 127 mm |
| Height | 79 mm |
| Weight | 90 g |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Nano receiver |
| Receiver included | Yes |
| Scroll type | Wheel |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Buttons quantity | 7 |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Purpose | Gaming |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Movement resolution | 3200 DPI |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Scrolling directions | Vertical |
| Number of movement resolution modes | 3 |
| Button functions | Back, Forward, DPI switch |
| Acceleration (max) | 10 G |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Device interface | RF Wireless |
| Wireless range | 10 m |
| Warnings | Do not open the housing to avoid risk of electric shock., Do not expose to water or other liquids. |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | RoHS, CE |