MOUSE DEFENDER FEAM MM-296 RF SILENT WHITE
MOUSE DEFENDER FEAM MM-296 RF SILENT WHITE
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Form factor | Ambidextrous |
| Ergonomic design | Yes |
| Product colour | White |
| Power source | Battery |
| Weight | 60 g |
| Height | 111 mm |
| Depth | 42 mm |
| Width | 64 mm |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Receiver type | Nano receiver |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver included | Yes |
| Movement detection technology | Optical |
| Purpose | Universal |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Number of movement resolution modes | 3 |
| Device interface | RF Wireless |
| Buttons quantity | 3 |
| Scrolling directions | Vertical |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Scroll type | Wheel |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Wireless range | 10 m |
| Warnings | Do not open the housing to avoid risk of electric shock., Do not expose to water or other liquids. |
| Compliance certificates | RoHS, CE |
| Sustainability compliance | Yes |