- In stock
Logitech Wireless Mouse M280
Logitech Wireless Mouse M280
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Rubber grips | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Form factor | Right-hand |
| Product colour | Black |
| Battery technology | Alkaline |
| Battery capacity | 2000 mAh |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| Service life of battery | 18 month(s) |
| USB Type-C charging port | No |
| Power source | Batteries |
| Battery type | AA |
| Number of batteries supported | 1 |
| Width | 67.9 mm |
| Receiver height | 1.87 cm |
| Height | 38.4 mm |
| Receiver weight | 1.8 g |
| Depth | 105.4 mm |
| Receiver depth | 6.1 mm |
| Receiver width | 1.44 cm |
| Weight | 91 g |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Receiver included | Yes |
| Receiver type | Nano receiver |
| Batteries included | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Scrolling directions | Vertical |
| Recommended usage | PC/Laptop |
| Purpose | Office |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Scroll | Yes |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Device interface | RF Wireless |
| Buttons quantity | 3 |
| Wireless range | 10 m |
| Plug and Play | Yes |
| Warnings | The product must be protected from moisture., Dispose of in accordance with local regulations for electronic waste., Keep away from sources of heat. |