-
−5%
Logitech Wireless Mouse M235
Logitech Wireless Mouse M235
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Form factor | Ambidextrous |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Grey |
| Battery capacity | 2000 mAh |
| Battery technology | Alkaline |
| Power source | Batteries |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery type | AA |
| Receiver width | 1.4 cm |
| Receiver weight | 6 g |
| Receiver height | 6 mm |
| Receiver depth | 1.9 cm |
| Depth | 90 mm |
| Weight | 86 g |
| Height | 33 mm |
| Width | 50 mm |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Receiver type | Nano receiver |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| User guide | Yes |
| Scroll type | Wheel |
| Buttons quantity | 3 |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll | Yes |
| Recommended usage | PC/Laptop |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Purpose | Office |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Device interface | RF Wireless |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Wireless range | 10 m |
| Warnings | The product must be protected from moisture., Dispose of in accordance with local regulations for electronic waste., Keep away from sources of heat. |