Logitech G G502 HERO High Performance Gaming Mouse
Logitech G G502 HERO High Performance Gaming Mouse
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Form factor | Right-hand |
| Illumination | Yes |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | Black |
| Ergonomic design | Yes |
| Feet material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Illumination number of colours | 16800000 |
| Power source | Cable |
| Width | 75 mm |
| Depth | 40 mm |
| Height | 132 mm |
| Weight | 121 g |
| Mac operating systems supported | Yes, MacOS |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Batteries included | No |
| User guide | Yes |
| Built-in memory | Yes |
| Recommended usage | PC/Laptop |
| Purpose | Gaming |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Scrolling directions | Vertical/Horizontal |
| Movement detection technology | Optical |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Movement resolution | 25600 DPI |
| Acceleration (max) | 40 G |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Device interface | USB Type-A |
| Response time | 1 ms |
| Scroll type | Wheel |
| Buttons quantity | 11 |
| Mouse tracking speed | 400 ips |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Number of programmable buttons | 11 |
| Buttons durability (million clicks) | 50 |
| Customizable weight | Yes |
| Feet durability | 250 km |
| Warnings | Keep away from sources of heat., The product must be protected from moisture., Dispose of in accordance with local regulations for electronic waste. |