Lenovo Pro Plus 6050 mouse Office Ambidextrous RF Wireless + Bluetooth Optical 2400 DPI
Lenovo Pro Plus 6050 mouse Office Ambidextrous RF Wireless + Bluetooth Optical 2400 DPI
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Form factor | Ambidextrous |
| Product colour | Black |
| USB Type-C charging port | No |
| Power source | Batteries |
| Battery type | AA |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 95% |
| Weight | 63.5 g |
| Depth | 67 mm |
| Height | 50 mm |
| Width | 125.5 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 11, Windows 10 |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Certification | CB TUV Mark CE cTUVus FCC IC IMDA WPC BIS SIRIM NBTC-SDOC SDPPI NTC AITI TRC NCC BSMI MSIP VCCI JRF KVALITET ICASA TRA NTRA MOC PTA ICT EQM BOCRA ARCT ETA NCA POTRAZ etc. |
| Connectivity technology | Wireless |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Purpose | Office |
| Scrolling directions | Vertical |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons durability (million clicks) | 5 |
| Number of movement resolution modes | 3 |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Multi-device support | Yes |
| Movement resolution | 2400 DPI |
| Buttons quantity | 10 |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Bluetooth version | 5.3 |