Krux Bot RGB Wired modular gaming mouse
Krux Bot RGB Wired modular gaming mouse
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
12 - 17
business days
| Reinforced cord | Yes |
| Product colour | Black |
| Illumination | Yes |
| Form factor | Right-handed |
| RGB LED pin header | Yes |
| Illumination colour | Multi |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Buttons quantity | 7 |
| USB connector | USB Type-A |
| Modular design | Two interchangeable back panels |
| Power source | USB |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 121 x 67 x 40 mm |
| Mouse weight | 91 g |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Number of movement resolution modes | 6 |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Number of programmable buttons | 7 |
| Purpose | Gaming |
| Movement detection technology | Optical |
| Scrolling directions | Vertical |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Adjustable backlight | Yes |
| Movement resolution | 12800 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Sample rate | 1000 Hz |
| Device interface | USB Type-A |
| Cable length | 1.8 m |