- In stock
Esperanza MX205 Fighter mouse Gaming Right-hand USB Type-A Optical 2400 DPI
Esperanza MX205 Fighter mouse Gaming Right-hand USB Type-A Optical 2400 DPI
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black |
| Illumination | Yes |
| Illumination colour | Green |
| Ergonomic design | Yes |
| Form factor | Right-hand |
| Power source | Cable |
| Width | 70 mm |
| Weight | 110 g |
| Height | 41 mm |
| Depth | 118 mm |
| Windows operating systems supported | Windows XP, Windows 2000, Windows 98, Windows NT, Windows 10, Windows 8.1, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows ME |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Scroll type | Wheel |
| Buttons quantity | 6 |
| Movement resolution | 2400 DPI |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Button functions | DPI switch, Forward, Back |
| Number of movement resolution modes | 4 |
| Device interface | USB Type-A |
| Purpose | Gaming |
| Movement detection technology | Optical |
| Cable length | 1.5 m |
| Plug and Play | Yes |
| Retractable cable | No |
| Cable features | Braided |
| Warnings | Keep away from sources of heat., The product must be protected from moisture., Dispose of in accordance with local regulations for electronic waste. |