-
−1%
Defender Optimum MB-270 mouse Office Right-hand USB Type-A Optical 1000 DPI
Defender Optimum MB-270 mouse Office Right-hand USB Type-A Optical 1000 DPI
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black |
| Form factor | Right-hand |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Ergonomic design | Yes |
| Power source | Cable |
| Height | 39 mm |
| Depth | 110 mm |
| Weight | 70 g |
| Width | 64 mm |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Multi-device support | Yes |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Device interface | USB Type-A |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll type | Wheel |
| Buttons quantity | 3 |
| Scrolling directions | Vertical |
| Purpose | Office |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Cable length | 1.5 m |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | RoHS, CE |