CANYON mouse MW-44 Wireless Charge Yellow Blue
CANYON mouse MW-44 Wireless Charge Yellow Blue
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 4
business days
Meet the newest addition to our wireless mouse lineup - Canyon MW-44. This mouse is triple-mode wireless: it has a classic 2.4 GHz connection and double-channel Bluetooth 5.0.
With double-channel Bluetooth, you can connect it to two devices at once and switch between them seamlessly.
Eight buttons will cover all your needs - either business or gaming. The switches here are ready to work for at least 3 million clicks. It looks fresh and neat with a multicolored backlight and seven lighting modes.
In terms of tech specs, this Canyon mouse has a Pixart optical sensor with three sensitivity levels up to 1600 DPI. The mouse is powered by a rechargeable 500 mAh battery so that you can forget those pesky AA batteries.
Recharge it in just two hours with the 80cm Type C cable we included in the package. There's a blue light for charging indication. Get the most out of your wireless mouse. Get your Canyon MW-44 today!
| Marketing Model Name | MW-44 |
| Commercial Name | CANYON mouse MW-44 Wireless Charge Yellow Blue |
| Device Location | External |
| Form Factor | Standard |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Frequency | 2.4 GHz |
| Interface | Bluetooth®/RF |
| Number of Buttons | 8 |
| Button Lifetime | 3 000 000 clicks |
| Movement Resolution | 1600 dpi |
| Pointing Device Technology | Optical |
| Grip | Ambidextrous |
| Backlight | LED |
| Mouse Features | LED Backlight Rechargeable Triple-mode Connectivity Double-channel Bluetooth® connection |
| Networking Compliant Standards | Bluetooth® 5.0 |
| Battery Technology | Lithium Ion |
| Supports Battery Type Classification | Built-in |
| Battery Included Quantity | 1 |
| Battery Required Quantity | 1 |
| Maximum Peak Current Capacity | 500 mAh |
| Requires Operating System | Apple Mac OS Microsoft Windows |
| External Color | Blue/Yellow |
| Cable Included | USB Type C Cable |
| Cable Length | 80 cm |
| Included Accessories | Receiver Cable |
| Included Documentation | Quick Start Guide Warranty Card |
| Package Style | Blister |
| Width | 64 mm |
| Height | 35 mm |
| Depth | 102 mm |
| Nominal Weight | 0.075 kg |
| Warranty Term (month) | 24 month(s) |
| Warranty Validation Criteria | Serial Number |
| Pack Length (mm) | 125 mm |
| Pack Width (mm) | 42 mm |
| Pack Height (mm) | 205 mm |
| Weight | 0.116 kg |
| Pack Weight Netto (kg) | 0.093 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Package Type | Retail |
| EAN Code | 5291485015138 |
| Color box dimensions (mm) | 42x205x125 mm |
| Single pack gross weight (kg) | 0.116 kg |
| Carton weight (kg) | 6.66 kg |
| Quantity of the boxes per pallet (by air)(pcs) | 24 |
| Quantity of the packs per pallet (by air)(pcs) | 960 |
| Dimensions of pallet (by air) | 1000x1250x1200 mm |
| Quantity of the boxes per pallet (by sea)(pcs) | 42 |
| Quantity of the packs per pallet (by sea)(pcs) | 1680 |
| Dimensions of pallet (by sea) | 1000x2075x1200 mm |