- In stock.
CANYON mouse M-10 Wired Lavender
CANYON mouse M-10 Wired Lavender
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 4
business days
Canyon's premium wired M-10 mouse is designed to work optimally with any computer or laptop. Its main feature is a low-friction base coating that allows the mouse to glide smoothly on any table, rug or other working surface. The precise optical sensor and robust construction ensure comfortable and stable work, while the symmetrical design and low weight make it easy to operate in either hand for a long time. The perfect companion for daily use.
| Commercial Name | CANYON mouse M-10 Wired Lavender |
| Device Location | External |
| Form Factor | Standard |
| Connectivity Technology | Wired |
| Interface | USB Type A |
| Number of Buttons | 3 |
| Button Lifetime | 3 000 000 clicks |
| Movement Resolution | 1000 dpi |
| Pointing Device Technology | Optical |
| Grip | Ambidextrous |
| Backlight | No |
| Mouse Features | Scrolling Wheel Lightweight Low-friction Base Coating |
| Requires Operating System | Apple Mac OS Microsoft Windows |
| External Color | Mountain Lavender |
| Cable Included | USB-A (Built-in) |
| Cable Length | 1.5 m |
| Included Documentation | Quick Start Guide Warranty Card |
| Package Style | Colorbox |
| Width | 65 mm |
| Height | 40 mm |
| Depth | 115 mm |
| Nominal Weight | 0.1 kg |
| Warranty Term (month) | 24 month(s) |
| Warranty Validation Criteria | Serial Number |
| Pack Length (mm) | 87 mm |
| Pack Width (mm) | 42 mm |
| Pack Height (mm) | 126 mm |
| Weight | 0.11 kg |
| Pack Weight Netto (kg) | 0.08 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Package Type | Retail |
| EAN Code | 5291485015015 |
| Color box dimensions (mm) | 42x126x87 mm |
| Single pack gross weight (kg) | 0.11 kg |
| Carton weight (kg) | 9.3 kg |
| Quantity of the boxes per pallet (by air)(pcs) | 24 |
| Quantity of the packs per pallet (by air)(pcs) | 1920 |
| Dimensions of pallet (by air) | 1000x1290x1200 mm |
| Quantity of the boxes per pallet (by sea)(pcs) | 40 |
| Quantity of the packs per pallet (by sea)(pcs) | 3200 |
| Dimensions of pallet (by sea) | 1000x2050x1200 mm |