CANYON mouse Hazard GM-6 LED Wired Black Orange
CANYON mouse Hazard GM-6 LED Wired Black Orange
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 4
business days
The mouse made by hazardous minds for those gamers who play their favourite games to the extreme. Due to 9 customized buttons and 4 removable extra weights per 5 grams each, the mouse has great capabilities to get you to the top. Using mouse driver you can set up macros, assign button commands, response rate, DPI, and create player profile according to your own gaming needs. Onboard memory module allows to transfer custom settings and your entire player profile to other computers. No matter what grip you have, twin surface coating technology will provide extra durability and prevent from scratches and fingerprints. And awesome "fire-coloured" LED lighting helps you to enjoy long night gaming sessions and simply looks cool! A perfect weapon for a certain victory.
Features:
• 9 programmable buttons
• Cool design with LED backlight
• Adjustable DPI: 800/1000/1200/1600/2400/3200/4800/6400
• Adjustable weight control - removable 20g (4x5g)
• Twin Surface coaling technology
• Total customization software
• Built-in memory module to save settings
• Braided cable with ferrite filter
• Cable length - 1.70 m
| Marketing Model Name | Hazard GM-6 |
| Commercial Name | CANYON mouse Hazard GM-6 LED Wired Black Orange |
| Device Location | External |
| Form Factor | Ergonomic |
| Connectivity Technology | Wired |
| Interface | USB |
| Number of Buttons | 9 |
| Button Lifetime | 5 000 000 clicks |
| Movement Resolution | 6400 dpi |
| Max&Min Movement Resolution | 800 dpi 1000 dpi 1200 dpi 1600 dpi 2400 dpi 3200 dpi 4800 dpi 6400 dpi |
| Pointing Device Technology | Optical |
| Max. Movement Speed | 66 in/sec |
| Maximum Acceleration | 22.5 G |
| Response Rate | 1000 Hz |
| Frame Rate | 6000 frames per second |
| Grip | Right-handed |
| Backlight | LED |
| Mouse Features | Adjustable weight LED Backlight Plug & play |
| Platform Compability | Mac OS Windows |
| External Color | Black/Orange |
| Cable Included | Yes |
| Cable Length | 1.8 m |
| Package Style | Colorbox |
| Depth | 90 mm |
| Height | 42 mm |
| Width | 137 mm |
| Warranty Term (month) | 24 month(s) |
| Warranty Validation Criteria | Serial Number |
| Pack Length (mm) | 150 mm |
| Pack Width (mm) | 51 mm |
| Pack Height (mm) | 190 mm |
| Weight | 0.27 kg |
| Pack Weight Netto (kg) | 0.153 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Package Type | Retail |
| EAN Code | 5291485003029 |
| Quantity of the boxes per pallet (by air)(pcs) | 24 |
| Quantity of the packs per pallet (by air)(pcs) | 864 |
| Dimensions of pallet (by air) | 1224x980x1462 mm |
| Quantity of the boxes per pallet (by sea)(pcs) | 36 |
| Quantity of the packs per pallet (by sea)(pcs) | 1296 |
| Dimensions of pallet (by sea) | 1224x980x2118 mm |