BLOODY A90 mouse Gaming Right-hand USB Type-A Optical 6200 DPI
BLOODY A90 mouse Gaming Right-hand USB Type-A Optical 6200 DPI
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Illumination | Yes |
| Illumination colour | Red |
| Form factor | Right-hand |
| Surface coloration | Image |
| Product colour | Black |
| Power source | Cable |
| Depth | 125 mm |
| Height | 43 mm |
| Width | 68 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 8, Windows XP, Windows 7, Windows 11, Windows 8.1, Windows Vista, Windows 10 |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Number of movement resolution modes | 5 |
| Purpose | Gaming |
| Scroll type | Wheel |
| Built-in memory capacity | 160 KB |
| Response time | 0.2 ms |
| Movement resolution | 6200 DPI |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Buttons quantity | 8 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Movement detection technology | Optical |
| Scrolling directions | Vertical |
| Sensor resolution | 2.41 MP |
| Device interface | USB Type-A |
| Recommended usage | PC/Laptop |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Frame rate | 6666 fps |
| Built-in memory | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 1.8 m |