- New
The DELL Bluetooth® Travel Mouse MS700 features a ambidextrous design, runs on two AAA batteries with a 24-month battery life, and supports Bluetooth 5.0 connectivity. The mouse offers 4000 DPI tracking, a wireless range of up to 10 meters, and is compatible with a variety of operating systems including Windows, Android, and iOS.
The DELL Bluetooth® Travel Mouse MS700 features a ambidextrous design, runs on two AAA batteries with a 24-month battery life, and supports Bluetooth 5.0 connectivity. The mouse offers 4000 DPI tracking, a wireless range of up to 10 meters, and is compatible with a variety of operating systems including Windows, Android, and iOS.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 5
business days
The DELL Bluetooth® Travel Mouse - MS700 features a ambidextrous design, runs on two AAA batteries with a 24-month battery life, and supports Bluetooth 5.0 connectivity. It features 4000 DPI tracking resolution, a wireless range of up to 10 meters, and is compatible with a variety of operating systems including Windows, Android, and iOS.
Design | |
|---|---|
| Form factor | Mutual |
| Product color | Black |
Power supply | |
| Battery type | AAA |
| Power source | Batteries |
| Number of supported batteries | 2 |
| Battery life | 24 months |
| Battery technology | Alkaline |
Operating conditions | |
| Storage temperature (TT) | -40 - 65 °C |
| Operating temperature (OT) | 0 - 50 °C |
Weight and dimensions | |
| Weight | 56.9 grams |
| Width | 57.2 mm |
| Height | 29.8 mm |
| Depth | 116.5 mm |
System requirements | |
| Other supported operating systems | ChromeOS |
| Supported mobile operating systems | Android 11.0, iOS 15 |
| Supported Windows operating systems | Windows 10 x64, Windows 11, Windows 8.1 |
| Supported Linux operating systems | Ubuntu 22.04, Red Hat Enterprise 8.2 |
Packaging details | |
| Quantity per package | 1 pc. |
Package contents | |
| Batteries included | Yes |
| User manual | Yes |
Mouse | |
| Motion detection technology | Optical |
| Button type | Push buttons |
| Frequency band | 2.4 - 2.48 GHz |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Number of buttons | 3 |
| Coil type | Touchscreen |
| Purpose | For travel |
| Device interface | Bluetooth |
| Motion resolution | 4000DPI |
Ergonomics | |
| Wireless operating distance | 10 years |