The Razer DeathAdder V3 mouse features a 30,000 DPI optical sensor and six programmable buttons. It has a right-handed design, weighs 59g, and connects via USB Type-A.
The Razer DeathAdder V3 mouse features a 30,000 DPI optical sensor and six programmable buttons. It has a right-handed design, weighs 59g, and connects via USB Type-A.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 5
business days
The Razer DeathAdder V3 mouse features a 30,000 DPI optical sensor and six programmable buttons. It is right-handed, weighs 59g, and connects via USB Type-A.
Design | |
|---|---|
| Material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Form | Right-handed |
| Surface color | Monochrome |
| Product color | Black |
Power | |
| Power source | Cable |
Weight and dimensions | |
| Height | 44 mm |
| Depth | 128mm |
| Width | 68 mm |
| Weight | 59 grams |
Packaging details | |
| Package height | 176 mm |
| Package width | 70mm |
| Package weight | 470g |
| Quantity per package | 1 pc. |
Mouse specifications | |
| Scroll type | Roll |
| Acceleration (max.) | 70 G |
| Motion detection technology | Optical |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Mouse tracking speed | 750 fps |
| Button type | Push buttons |
| Scrolling directions | Vertical |
| Device interface | USB Type-A |
| Button durability (millions of clicks) | 90 |