LIGHTSPEED wireless technology delivers a fast and accurate 12,000 DPI sensor for a flawless gaming experience.
LIGHTSPEED wireless technology delivers a fast and accurate 12,000 DPI sensor for a flawless gaming experience.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 5
business days
Gaming mouse with LIGHTSPEED technology and a 12000 DPI sensor for ultra-precise tracking.
Design | |
|---|---|
| Product color | White |
| Sole material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Form | Right-handed |
Power | |
| Battery capacity | 2000mAh |
| Battery life (max.) | 250 hours |
| Number of supported batteries | 1 |
| Battery type | AA |
| Battery technology | Alkaline |
| Power source | Batteries |
Weight and dimensions | |
| Depth | 38.2 mm |
| Height | 116.6 mm |
| Weight | 99 grams |
| Width | 62.1 mm |
System requirements | |
| Supported Mac operating systems | Mac OS X 10.13 High Sierra |
| Supported Windows operating systems | Windows 7 |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
Packaging details | |
| Package weight | 182.3 grams |
| Package height | 155mm |
| Package type | Box |
| Package width | 46 mm |
Package contents | |
| User manual | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Batteries included | Yes |
| Receiver included | Yes |
| Receiver type | Nano receiver |
Mouse | |
| Roll type | Roll |
| Number of buttons | 6 |
| Number of programmable buttons | 6 |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Motion resolution | 12000DPI |
| Acceleration (max.) | 40 G |
| Adaptive motion resolution | Yes |
| Device interface | RF wireless + Bluetooth |
| Mouse tracking speed | 400 fps |
| Response time | 1ms |
| Frame rate | 400 fps |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Recommended use | Universal |
| Button type | Push buttons |