The Dell Alienware AW720M is a tri-mode wireless gaming mouse with an ergonomic design that fits in both hands. It has 8 buttons, a maximum movement resolution of up to 26,000 DPI, and a battery life of up to 420 hours.
The Dell Alienware AW720M is a tri-mode wireless gaming mouse with an ergonomic design that fits in both hands. It has 8 buttons, a maximum movement resolution of up to 26,000 DPI, and a battery life of up to 420 hours.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Dell Alienware AW720M is a tri-mode wireless gaming mouse with an ergonomic design that fits in both hands. It has 8 buttons, a maximum movement resolution of up to 26,000 DPI, and a battery life of up to 420 hours.
Features | |
|---|---|
| Product type | Gaming mouse |
| Brand | Dell |
| Model | AW720M |
Specifications | |
| Dimensions | 125 mm x 62 mm x 37.5 mm (Length x Width x Height) |
| Weight | 90 g |
| Battery capacity | 500mAh |
| Charging port type | USB Type-C |
| Battery life | Up to 420 hours |
| Supported operating systems | Windows 10, 8.1, 8, 7, 11; macOS |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Number of buttons | 8 |
| Motion detection technology | Optical |
| Coil type | Coil |
| Wireless range | 10 years |
| Maximum motion resolution | 26000DPI |
| Acceleration (max.) | 50 G |
| Button durability | 70 million clicks |
Additional information | |
| Color | Gray |
| Ergonomic design | Double-sided (suitable for both hands) |
| Lighting | Yes, customizable RGB |
| Battery level indicator | Yes |