- In stock
The Alienware Pro Wireless Gaming Mouse features an ambidextrous design, a maximum tracking resolution of 26,000 DPI, a refresh rate of up to 8,000 Hz, six programmable buttons, and up to 120 hours of battery life with rechargeable lithium-ion technology.
The Alienware Pro Wireless Gaming Mouse features an ambidextrous design, a maximum tracking resolution of 26,000 DPI, a refresh rate of up to 8,000 Hz, six programmable buttons, and up to 120 hours of battery life with rechargeable lithium-ion technology.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Alienware Pro Wireless Gaming Mouse features an ambidextrous design, a maximum tracking resolution of 26,000 DPI, a refresh rate of up to 8,000 Hz (4,000 Hz, 8,000 Hz), six programmable buttons, and up to 120 hours of battery life with rechargeable lithium-ion technology.
Features | |
|---|---|
| Product type | Gaming mouse |
| Brand | Alienware |
| Model | Pro Wireless Gaming Mouse |
Specifications | |
| Design material | Plastic |
| Color | Black |
| Weight | 60 g |
| Dimensions | 124.5 mm × 63.5 mm × 40.6 mm (Length × Width × Height) |
Technical data | |
| Motion resolution | 26000DPI |
| Update frequency | 4000Hz, 8000Hz |
| Mouse tracking speed | 650 fps |
| Response time | 0.25ms |
| Acceleration (max.) | 50 G |
| Number of buttons | 6 |
| Button durability | 70 million clicks |
| Motion detection technology | Optical |
| Device interface | RF wireless + USB Type-C |
Power | |
| Battery type | Integrated lithium-ion |
| Battery life (max.) | 120 hours |
| Charging port | USB Type-C |
Safety warning | |
| Use the product for its intended purpose to ensure safety and optimal performance. | |