Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The HP Z3700 Wireless Mouse is a compact and lightweight (50g) office mouse that provides precise navigation. It operates at 2.4GHz with RF wireless connectivity.
Design | |
|---|---|
| Product color | Black |
| Surface color scheme | Monochromatic |
| Form | Mutual |
| HP segment | Home |
Power | |
| Battery type | AA |
| Power source | Batteries |
| Number of satellite batteries | 1 |
Weight and dimensions | |
| Weight | 50 g |
| Width | 101 mm |
| Height | 25.3mm |
| Depth | 60mm |
System requirements | |
| Supported Windows operating systems | Windows Vista, 7, 8, 10 |
| Supported Mac operating systems | Yes |
Packaging details | |
| Package height | 53 mm |
| Package weight | 150 g |
| Package width | 198 mm |
| Quantity per package | 1 pc. |
Package contents | |
| Receiver included | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Nano receiver |
Mouse | |
| Frequency band | 2.4GHz |
| Device interface | RF Wireless |
| Scrolling directions | Vertical |
| Purpose | Office |
| Motion resolution | 1200DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Number of buttons | 3 |
| Motion detection technology | Optical |
| Button type | Push buttons |
| Recommended use | PC/Laptop |
| Number of scroll wheels | 1 |