- In stock
The fixed single wall mount supports monitors from 10" to 26" and can support up to 20 kg. It complies with VESA standards for 75x75 mm and 100x100 mm mounting patterns, and also allows for tilt, swivel and rotation adjustments for optimal viewing angles.
The fixed single wall mount supports monitors from 10" to 26" and can support up to 20 kg. It complies with VESA standards for 75x75 mm and 100x100 mm mounting patterns, and also allows for tilt, swivel and rotation adjustments for optimal viewing angles.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The fixed single-screen wall mount supports monitors from 10" to 26" and can support up to 20kg. It complies with VESA standards for 75x75mm and 100x100mm mounting patterns, and also features tilt, swivel and pivot adjustments to ensure the optimal viewing angle.
Features | |
|---|---|
| Product Type | Fixed Single Screen Wall Mount |
| Supported Screen Size | 10 to 26 inches |
| Maximum Weight Capacity | 20 kg (44 lbs) |
| VESA Compliance | 75x75mm and 100x100mm |
| Adjustments | Tilt: +180°, Pan: +90°, Rotation: +180° |
| Cable Management | Built-in |
Specifications | |
| Dimensions | 330 x 160 x 35 mm (12.99 x 6.29 x 1.37 in) |
| Weight | 1.176 kg (2.59 lb) |
| Material | Aluminum / Plastic |
| Color | Black |
Package Contents | |
| Included Items |
|