Guarantee
36 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
The Neomounts desk mount, model FPMA-D550DVBLACK is a tilt-, swivel and rotatable desk mount for 2 flat screens up to 32". This mount is a great choice for space saving placement on desks using a desk clamp or grommet mount.
Neomounts versatile tilt (90°), rotate (360°) and swivel (180°) technology allows the mount to change to any viewing angle to fully benefit from the capabilities of the flat screen. The mount has a height of 88 centimetres. An innovative cable management conceals and routes cables from mount to flat screen. Hide your cables to keep the workplace nice and tidy.
Neomounts FPMA-D550DVBLACK has one pivot point and is suitable for screens up to 32". The weight capacity of this product is 6 kg each screen. The desk mount is suitable for screens that meet VESA hole pattern 75x75 or 100x100mm. Different hole patterns can be covered using Neomounts VESA adapter plates.
By using an ergonomic mount neck- and back complaints can be avoided. Ideal for use in offices and on counters or in a reception area.
All installation material is included with the product.
| Summary | Neomounts FPMA-D550DVBLACK Monitor arm 10-32" - vertical installation. Mounting: Clamp/Grommet, Maximum weight capacity: 6 kg, Minimum screen size: 25.4 cm (10"), Maximum screen size: 81.3 cm (32"), Minimum VESA mount: 75 x 75 mm, Maximum VESA mount: 100 x 100 mm. Height adjustment, Swivel angle range: 0 - 180°, Tilt angle range: 0 - 90°. Product colour: Black |
| Vendor Homepage | https://www.neomounts.com/default.asp?pageid=44&artdetail=FPMA-D550DVBLACK |
| Unit Box Height | 0.15 |
| Unit Box Length | 0.48 |
| Unit Box Width | 0.12 |
| Desk thickness (max) | 88 mm |
| Desk thickness (min) | 10 mm |
| Maximum screen size | 32 " |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum weight capacity | 6 kg |
| Maximum weight capacity (per display) | 6 kg |
| Minimum screen size | 10 " |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Mounting | Clamp/Grommet |
| Mounting type | Desk |
| Number of displays supported | 2 |
| Panel mounting interface | 100 x 100/75 x 75 mm |
| Suitable for TV | Yes |
| Angle of rotation | 360 ° |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 0 - 880 mm |
| Number of pivot points | 1 |
| Rotating | Yes |
| Swivel angle | 180 ° |
| Swivel angle range | 0 - 180 ° |
| Swivelling | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | 0 - 90 ° |
| Housing material | Steel |
| Product colour | Black |
| Height | 988 mm |
| Weight | 4200 g |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 489 mm |
| Package weight | 4900 g |
| Package width | 150 mm |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 7326909890 |
| Master (outer) case gross weight | 4900 g |
| Master (outer) case height | 1040 mm |
| Master (outer) case length | 315 mm |
| Master (outer) case net weight | 4900 g |
| Master (outer) case width | 505 mm |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 80 pc(s) |
| Units per Shipping Box | 4 |
| Unit Calculated Volume | 0.01034 cubm |
| Unit Calculated Weight | 4.28 kg |