Guarantee
36 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
The Neomounts desk mount, model FPMA-D890BLACK is a tilt-, swivel and rotatable desk mount for flat screens up to 30". This mount is a great choice for space saving placement on desks using a desk stand.
Neomounts versatile tilt (80°), rotate (360°) and swivel (60°) technology allows the mount to change to any viewing angle to fully benefit from the capabilities of the flat screen. The mount is manually height adjustable from 36 to 54 centimetres. Depth 6 centimetres.
Neomounts FPMA-D890BLACK has two pivot points and is suitable for screens up to 30" (76 cm). The weight capacity of this product is 6 kg each screen. The desk mount is suitable for screens that meet VESA hole pattern 75x75 or 100x100mm. Different hole patterns can be covered using Neomounts VESA adapter plates.
By using an ergonomic mount neck- and back complaints can be avoided. Ideal for use in offices and on counters or in a reception area.
All installation material is included with the product.
| Summary | Neomounts FPMA-D890BLACK Monitor stand 10-30". Mounting: Freestanding, Maximum weight capacity: 6 kg, Minimum screen size: 25.4 cm (10"), Maximum screen size: 76.2 cm (30"), Minimum VESA mount: 75 x 75 mm, Maximum VESA mount: 100 x 100 mm. Height adjustment, Swivel angle range: 0 - 60°, Tilt angle range: 0 - 80°. Product colour: Black |
| Vendor Homepage | https://www.neomounts.com/default.asp?pageid=44&artdetail=FPMA-D890BLACK |
| Unit Box Height | 0.215 |
| Unit Box Length | 0.36 |
| Unit Box Width | 0.085 |
| Maximum screen size | 30 " |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum weight capacity | 6 kg |
| Maximum weight capacity (per display) | 6 kg |
| Minimum screen size | 10 " |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Mounting | Freestanding |
| Mounting type | Desk |
| Number of displays supported | 1 |
| Panel mounting interface | 100 x 100/75 x 75 mm |
| Suitable for TV | Yes |
| Angle of rotation | 360 ° |
| Depth adjustment range | 0 - 60 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 360 - 540 mm |
| Height adjustment type | Manual |
| Rotating | Yes |
| Swivel angle | 60 ° |
| Swivel angle range | 0 - 60 ° |
| Swivelling | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | 0 - 80 ° |
| Turn angle | 70 ° |
| Housing material | Steel |
| Product colour | Black |
| Depth | 60 mm |
| Height | 540 mm |
| Weight | 4100 g |
| Package depth | 75 mm |
| Package height | 355 mm |
| Package weight | 4100 g |
| Package width | 212 mm |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 7326909890 |
| Master (outer) case gross weight | 18000 g |
| Master (outer) case height | 175 mm |
| Master (outer) case length | 370 mm |
| Master (outer) case net weight | 17000 g |
| Master (outer) case width | 450 mm |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 156 pc(s) |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.006579 cubm |
| Unit Calculated Weight | 4.31 kg |