- In stock
Viewsonic VG2708A-MHD 27" IPS 16:9
Viewsonic VG2708A-MHD 27" IPS 16:9
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 10
business days
| Brand | Viewsonic |
| Weight | 7.7 kg. |
| Depth | 0.68 m. |
| Width | 0.17 m. |
| Height | 0.45 m. |
| MON01 Screen size | 27" (68cm) |
| MON03 Screen resolution | 1920x1080 |
| MON07 Viewing angle (horizontal / vertical) | 178 / 178 |
| MON06 Brightness | 250 |
| MON05 Contrast | 50,000,000 : 1 |
| MON08 Response time | 5 |
| MON02 Screen technology | IPS |
| MON10 Guarantee for individuals | 5 years |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Monitor adjustment | By height, angle, Pivot, Is |
| 3D Ready | None |
| VGA (D-Sub) | 1 |
| DVI | None |
| HDMI | 1 |
| DisplayPort | 1 |
| USB | None |
| TV receiver | None |
| Built-in speakers | There is |
| Touchscreen | None |
| RJ45 | None |
| Smart TV | None |
| Thunderbolt | None |
| USB Type-A | None |
| Screen type | Flat |
| MON09 Refresh rate | 100 |
| VESA mount | 100 x 100 mm |
| Screen type | Matte |
| AMD FreeSync | None |
| nVidia G-Sync | None |
| Screen resolution type | HD |
| Gaming monitors | No |
| Guarantee for legal entities | 5 years |
| Bluetooth | None |
| Wi-Fi | None |
| Energy consumption class | E |
| Energy consumption (1000 hours) | 21 |
| Screen size | 25" — 27.9" |
| Refresh rate | 70 - 100 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Width (with stand) | 615mm |
| Depth (with stand) | 223 mm |
| Height (with stand) | 407.38-537.38mm |
| Width (without stand) | 615mm |
| Depth (without stand) | 46 mm |
| Height (without stand) | 364 mm |
| Weight (without stand) | 4.1 kg |
| Weight (with stand) | 6.1 kg |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Nominal (RMS) power | 4W |
| Screen backlight type | LED |