-
−1%
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Sustainability certificates | RoHS |
| Product colour | Black |
| Market positioning | Home |
| Feet colour | Black |
| Heavy metals free | Hg (mercury), Pb (lead) |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (typical) | 61.1 W |
| Annual energy consumption | 73 kWh |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Operating altitude | 0 - 3658 m |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Height (with stand) | 523 mm |
| Depth (with stand) | 281 mm |
| Width (with stand) | 709 mm |
| Depth (without stand) | 88 mm |
| Height (without stand) | 425 mm |
| Weight (with stand) | 7.71 kg |
| Width (without stand) | 709 mm |
| Weight (without stand) | 6.89 kg |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Component video sync | Sync-on-green (SOG), Separate sync |
| Low Blue Light technology | Yes |
| AMD FreeSync | No |
| Flicker-free technology | Yes |
| Pixel pitch | 0.182 x 0.182 mm |
| Display diagonal | 80 cm (31.5") |
| 3D | No |
| Display number of colours | 1.073 billion colours |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Vertical scan range | 48 - 75 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Horizontal scan range | 53 - 84 kHz |
| Response time | 4 ms |
| Digital horizontal frequency | 53 - 84 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 75 Hz |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Screen shape | Curved |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Supported graphics resolutions | 1680 x 1050 (WSXGA+), 1280 x 720 (HD 720), 1920 x 1080 (HD 1080), 800 x 600 (SVGA), 3840 x 2160, 1280 x 1024 (SXGA), 640 x 480 (VGA), 1920 x 2160, 720 x 400, 1024 x 768 (XGA), 1440 x 900 (WXGA+) |
| Backlight type | W-LED |
| Display technology | LCD |
| Colour gamut | 99% |
| Screen curvature rating | 1500R |
| Screen curvature | 150 cm |
| Pixel density | 140 ppi |
| Viewable size, horizontal | 69.7 cm |
| Contrast ratio (typical) | 2500:1 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Sync-on-green (SOG) | Yes |
| DDC/CI | Yes |
| NTSC coverage (typical) | 97.8% |
| sRGB coverage (typical) | 120.5% |
| Panel type | VA |
| RGB colour space | sRGB |
| Separate H/V sync | Yes |
| Viewable size, vertical | 39.2 cm |
| RMS rated power | 6 W |
| Built-in camera | No |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| LED indicators | Operation, Stand-by |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Height adjustment | No |
| VESA mounting | Yes |
| Tiltable | Y |
| Number of OSD languages | 21 |
| Plug and Play | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Russian, Greek, Spanish, Polish, Turkish, Traditional Chinese, French, Korean, Swedish, Hungarian, English, Japanese, Simplified Chinese, German, Italian, Dutch, Ukrainian, Finnish, Portuguese |
| DisplayPort version | 1.2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI port | No |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Built-in USB hub | No |
| HDMI version | 2.0 |
| Audio output | Yes |
| Headphone out | No |
| Audio input | No |
| HDMI | Yes |
| Manual | Yes |
| TV tuner integrated | No |
| On/off switch | Yes |
| Philips SmartUniformity | 97 - 102% |
| Recyclable packaging material | 100% |
| Energy efficiency class (old) | B |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Recommended resolution | 3840 x 2160 @ 60 Hz |
| Total amount of recyclable materials | 100% |