- In stock
Philips E Line 322E1C/00 LED display 80 cm (31.5") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
Philips E Line 322E1C/00 LED display 80 cm (31.5") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Certification | CE Mark, CU-EAC, CB, UKRAINIAN, TUV-BAUART |
| Heavy metals free | Pb (lead), Hg (mercury) |
| Feet colour | Black |
| Product colour | Black |
| Market positioning | Home |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 32 kWh |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power consumption (typical) | 40.6 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Operating altitude | 0 - 3658 m |
| Depth (with stand) | 281 mm |
| Width (with stand) | 709 mm |
| Height (with stand) | 523 mm |
| Weight (without stand) | 6.28 kg |
| Depth (without stand) | 88 mm |
| Height (without stand) | 425 mm |
| Width (without stand) | 709 mm |
| Weight (with stand) | 7.1 kg |
| Flicker-free technology | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Component video sync | Sync-on-green (SOG), Separate Sync |
| Windows operating systems supported | Windows 8, Windows 8.1, Windows 10, Windows 7 |
| AMD FreeSync | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| RGB colour space | sRGB |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Contrast ratio (typical) | 3000:1 |
| Viewable size, vertical | 39.3 cm |
| Horizontal scan range | 53 - 84 kHz |
| Supported video modes | 1080p |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Display diagonal | 80 cm (31.5") |
| 3D | No |
| Display surface | Matt |
| Viewable size, horizontal | 69.8 cm |
| DDC/CI | Yes |
| Response time | 4 ms |
| Colour gamut | 85% |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Separate H/V sync | Yes |
| Panel type | VA |
| Digital horizontal frequency | 53 - 84 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 75 Hz |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LCD |
| Screen shape | Curved |
| Pixel pitch | 0.364 x 0.364 mm |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Digital vertical frequency | 48 - 75 Hz |
| Backlight type | W-LED |
| Pixel density | 70 ppi |
| Sync-on-green (SOG) | Yes |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Maximum refresh rate | 75 Hz |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| HD type | Full HD |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tiltable | Y |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| On Screen Display (OSD) languages | Russian, Czech, Swedish, Hungarian, Greek, Ukrainian, Finnish, German, Italian, Dutch, Japanese, English, Spanish, Simplified Chinese, Portuguese, Polish, Traditional Chinese, French, Korean, Turkish |
| VESA mounting | Yes |
| Number of OSD languages | 21 |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Height adjustment | No |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Operation, Stand-by |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DVI port | No |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Audio input | No |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Audio output | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Built-in USB hub | No |
| Headphone out | No |
| HDMI | Yes |
| Packaging recyclability rate | 100% |
| TV tuner integrated | No |
| On/off switch | Yes |
| Manual | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Overall recyclability rate | 100% |
| Sustainability certificates | RoHS |