- In stock
Philips E Line 275E2FAE/00 computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels 4K Ultra HD LED Black
Philips E Line 275E2FAE/00 computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels 4K Ultra HD LED Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black |
| Market positioning | Home |
| Power consumption (typical) | 18.55 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Width (without stand) | 614 mm |
| Depth (without stand) | 38 mm |
| Weight (without stand) | 3.43 kg |
| Height (without stand) | 354 mm |
| Width (with stand) | 614 mm |
| Weight (with stand) | 5.23 kg |
| AMD FreeSync | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Component video sync | Separate Sync |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync |
| Display technology | LED |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Response time | 4 ms |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Supported video modes | 1080p, 1440p |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Viewable size, horizontal | 59.7 cm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 144 kHz |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Colour gamut | 101.6% |
| Supported graphics resolutions | 2560 x 1440, 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Display surface | Matt |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Pixel density | 109 ppi |
| Digital vertical frequency | 48 - 75 Hz |
| RGB colour space | sRGB |
| Backlight type | W-LED |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Screen shape | Flat |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | No |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 3 W |
| On Screen Display (OSD) languages | Polish, Ukrainian, Finnish, Japanese, French, Korean, Swedish, Hungarian, Russian, Czech, English, Spanish, Greek, Turkish, Portuguese, German, Italian, Dutch, Simplified Chinese |
| LED indicators | Stand-by, Operation |
| Plug and Play | Yes |
| Height adjustment | Yes, 10 cm |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Number of OSD languages | 21 |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable lock slot type | Kensington |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Tiltable | Y |
| Headphone out | No |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI port | No |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Audio input | No |
| HDMI | Yes |
| Audio output | Yes |
| EasyRead mode | Yes |
| Energy efficiency class (old) | B |
| Packaging recyclability rate | 100% |
| Manual | Yes |
| Warnings | Do not disassemble the monitor casing to avoid risk of electric shock., Unplug the monitor from the power source before cleaning., Place the monitor on a flat and stable surface to avoid tipping and damage. |