- In stock
Philips 1000 series 27E2N1500L/00 computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black
Philips 1000 series 27E2N1500L/00 computer monitor 68.6 cm (27") 2560 x 1440 pixels Quad HD LED Black
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black |
| Market positioning | Office |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power supply type | External |
| Power consumption (typical) | 20.32 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 13 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 30 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy efficiency class (SDR) | C |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating altitude | 0 - 3658 m |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Height (with stand) | 457 mm |
| Width (with stand) | 614 mm |
| Depth (with stand) | 200 mm |
| Weight (without stand) | 2.82 kg |
| Height (without stand) | 363 mm |
| Weight (with stand) | 3.19 kg |
| Depth (without stand) | 35 mm |
| Width (without stand) | 614 mm |
| Flicker-free technology | Yes |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Digital vertical frequency | 48 - 75 Hz |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Response time | 4 ms |
| Digital horizontal frequency | 30 - 114 kHz |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| HD type | Quad HD |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| LED backlight | Yes |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Touchscreen | No |
| Screen shape | Flat |
| Backlight type | W-LED |
| Pixel pitch | 0.2331 x 0.2331 mm |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Colour gamut standard | sRGB |
| Display technology | LED |
| Viewable size, horizontal | 59.7 cm |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| Display diagonal (metric) | 68.6 cm |
| Panel type | IPS |
| DDC/CI | Yes |
| Pixel density | 108.79 ppi |
| Haze rate | 25% |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Infinity DCR |
| Anti-glare screen | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Surface hardness | 3H |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Tilt adjustment | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| LED indicators | Operation, Stand-by |
| On Screen Display (OSD) languages | Simplified Chinese, Swedish, Hungarian, German, Italian, Dutch, Ukrainian, Finnish, Greek, Traditional Chinese, French, Korean, Portuguese, English, Polish, Spanish, Russian, Czech, Turkish, Japanese |
| Number of OSD languages | 21 |
| Plug and Play | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.4 |
| HDMI | Yes |
| Compliance certificates | UKCA, CEL, PSB, CECP, ETL, RoHS, CE, BSMI, Minimum Energy Performance Standards (MEPS), CCC, Federal Communications Commission (FCC), ICES, TÜV mark, CB, EAC |
| Warnings | Unplug the monitor from the power source before cleaning., Place the monitor on a flat and stable surface to avoid tipping and damage., Do not disassemble the monitor casing to avoid risk of electric shock. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2356249 |