-
−19%
OMEN by HP 27 inch QHD 165Hz Gaming Monitor - OMEN 27q
OMEN by HP 27 inch QHD 165Hz Gaming Monitor - OMEN 27q
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 13
business days
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://kaas.hpcloud.hp.com/pdf-public/pdf_11069394_en-US-1.pdf |
| Product colour | Black |
| Feet colour | Black |
| Front bezel colour | Black |
| Detachable stand | Yes |
| Market positioning | Gaming |
| Power consumption (max) | 80 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (typical) | 65 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1458825 |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 26 kWh |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 63 kWh |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | F |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Height (with stand) | 523.7 mm |
| Depth (with stand) | 223.3 mm |
| Width (with stand) | 613.6 mm |
| Height (without stand) | 364.3 mm |
| Depth (without stand) | 52.2 mm |
| Width (without stand) | 613.6 mm |
| Weight (with stand) | 7.41 kg |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Low Blue Light technology | Yes |
| HP segment | Home |
| AMD FreeSync | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| Bundled software | OMEN Gaming Hub |
| Cables included | DisplayPort, AC |
| Quick start guide | Yes |
| Stand included | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Display surface | Matt |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display brightness (typical) | 400 cd/m² |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Digital vertical frequency | 60 - 165 Hz |
| Screen shape | Flat |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 720 (HD 720), 1280 x 1024 (SXGA), 2560 x 1440, 640 x 480 (VGA), 1920 x 1200 (WUXGA), 1024 x 768 (XGA), 1440 x 900 (WXGA+), 1600 x 900, 720 x 400, 1680 x 1050 (WSXGA+), 1920 x 1080 (HD 1080), 800 x 600 (SVGA), 1280 x 800 |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Horizontal scan range | 30 - 255 kHz |
| Response time | 1 ms |
| Contrast ratio (dynamic) | 10000000:1 |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Digital horizontal frequency | 30 - 255 kHz |
| HD type | Quad HD |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Vertical scan range | 60 - 165 Hz |
| Pixel pitch | 0.23 x 0.23 mm |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| Anti-glare screen | Yes |
| Surface hardness | 3H |
| Backlight type | Edge LED |
| Panel type | IPS |
| Display diagonal (metric) | 68.6 cm |
| Display technology | LCD |
| DCI-P3 coverage | 95% |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Haze rate | 25% |
| Pixel density | 109 ppi |
| Maximum refresh rate | 165 Hz |
| Colour depth | 8 bit |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Colour gamut | 99% |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Viewable size, horizontal | 59.7 cm |
| Colour gamut standard | sRGB, DCI-P3 |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range (HDR) 400 |
| Touchscreen | No |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Cable lock slot | No |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Adjustable height (max) | 10 cm |
| Pivot | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| DisplayPort version | 1.4 |
| HDMI version | 2.0 |
| HDCP | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Built-in USB hub | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| HDMI | Yes |
| Headphone out | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Certification | BIS; BSMI; CB; CCC; CE; CEL; CSA; EAC; FCC; ISO 9241-307; KC/KCC; NOM; PSB; TUV Bauart; TUV LBL; VCCI; WEEE; ISC; CEL Grade 3; California Energy Commission (CEC); WW application; ICE; Ukraine certificates; TÜV Flicker free certified; UAE safety; UAE RoHS; South Africa safety |
| Width | 613.6 mm |
| Weight | 7.41 kg |
| UNSPSC-code | 43211902 |
| Compliance certificates | CCC, Federal Communications Commission (FCC), KCC, CEL, RoHS, CE, WEEE, BIS, BSMI, Norma Oficial Mexicana (NOM), CB, EAC, VCCI |
| Height | 364.3 mm |
| Depth | 52.2 mm |
| Warnings | Avoid direct contact with liquids., Do not expose to water or excessive moisture., The monitor contains materials that may be harmful to the environment; follow local regulations for the disposal of electronic devices. |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 889894310675, 889894310682, 889894310699, 889894310705 |