-
−33%
MSI PRO MP272PMG computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
MSI PRO MP272PMG computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Feet colour | Black |
| Market positioning | Business |
| Frameless design | Yes |
| Product colour | Black |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 25 kWh |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 20 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | F |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Depth (without stand) | 46 mm |
| Weight (without stand) | 3.5 kg |
| Weight (with stand) | 6.2 kg |
| Width (without stand) | 612 mm |
| Height (without stand) | 357 mm |
| Depth (with stand) | 227 mm |
| Width (with stand) | 612 mm |
| Height (with stand) | 429 mm |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| AMD FreeSync | No |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Stand included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-B, Power, HDMI |
| DCI-P3 coverage | 90% |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Panel type | IPS |
| Colour depth | 8 bit |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Colour gamut | 90% |
| Supported video modes | 1080p |
| Viewable size, horizontal | 59.8 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Touchscreen | No |
| sRGB coverage (typical) | 116% |
| Display technology | LCD |
| Adobe RGB coverage | 86% |
| Anti-glare screen | Yes |
| Refresh rate optimizor | Yes |
| Response time (MPRT) | 1 ms |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| HD type | Full HD |
| Response time | 4 ms |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (dynamic) | 100000000:1 |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Pixel pitch | 0.3114 x 0.3114 mm |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Horizontal scan range | 47.11 - 144.23 kHz |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Vertical scan range | 48 - 120 Hz |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in camera | Yes |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Wall mountable | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Pivot | Yes |
| Swivelling | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Adjustable height (max) | 13 cm |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| USB upstream port type | USB Type-B |
| USB Type-A downstream ports quantity | 2 |
| HDMI version | 1.4b |
| Headphone outputs | 1 |
| USB hub version | 2.0 |
| HDMI | Yes |
| Headphone out | Yes |
| Number of USB Type-B upstream ports quantity | 1 |
| Built-in USB hub | Yes |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2a |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Warnings | Unplug the monitor from the power source before cleaning., Place the monitor on a flat and stable surface to avoid tipping and damage., Do not disassemble the monitor casing to avoid risk of electric shock. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2114142 |