-
−39%
MSI Pro MP242PMG computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 px Full HD LCD Black
MSI Pro MP242PMG computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 x 1080 px Full HD LCD Black
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Feet colour | Black |
| Market positioning | Business |
| Housing material | Plastic |
| Colour name | Black |
| Frameless design | Yes |
| Product colour | Black |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (HDR) | F |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 22 kWh |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 18 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Weight (with stand) | 5.5 kg |
| Depth (without stand) | 46 mm |
| Weight (without stand) | 2.9 kg |
| Height (without stand) | 335 mm |
| Width (without stand) | 540 mm |
| Height (with stand) | 412 mm |
| Depth (with stand) | 227 mm |
| Width (with stand) | 540 mm |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi Direct | No |
| Bluetooth | No |
| Flicker-free technology | Yes |
| AMD FreeSync | No |
| VESA Adaptive Sync support | No |
| Low Blue Light technology | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Stand included | Yes |
| Cables included | HDMI, USB Type-A to USB Type-B, Power |
| Quick start guide | Yes |
| Display technology | LCD |
| Touchscreen | No |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Viewable size, vertical | 29.6 cm |
| Supported video modes | 1080p |
| Panel type | IPS |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Viewable size, horizontal | 52.7 cm |
| NTSC coverage (typical) | 100% |
| Anti-glare screen | Yes |
| Colour depth | 8 bit |
| DCI-P3 coverage | 91% |
| sRGB coverage (typical) | 115% |
| Adobe RGB coverage | 98% |
| BT.2020 coverage | 67% |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Refresh rate optimizor | Yes |
| Response time (MPRT) | 1 ms |
| Vertical scan range | 48 - 120 Hz |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Contrast ratio (dynamic) | 100000000:1 |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Pixel pitch | 0.2745 x 0.2745 mm |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Response time | 4 ms |
| HD type | Full HD |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Horizontal scan range | 47.11 - 144.23 kHz |
| Display surface | Matt |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in camera | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Adjustable height (max) | 13 cm |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Built-in USB hub | Yes |
| Number of upstream ports | 2 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 2 |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone out | Yes |
| USB upstream port type | USB Type-A, USB Type-B |
| USB hub version | 2.0 |
| HDMI version | 1.4b |
| Number of USB Type-B upstream ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| DisplayPort version | 1.2a |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Compliance certificates | UKCA, CE, CB |
| Warnings | Place the monitor on a flat and stable surface to avoid tipping and damage., Do not disassemble the monitor casing to avoid risk of electric shock., Unplug the monitor from the power source before cleaning. |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC), EPEAT Silver, ENERGY STAR |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2114161 |