- In stock
The Viewsonic VG2441V is a 24-inch Full HD monitor with a resolution of 1920 x 1080 pixels and an IPS panel that provides wide viewing angles. It has multiple connections, including HDMI, DisplayPort, and USB-C, as well as ergonomic height, tilt, swivel, and pivot adjustments.
The Viewsonic VG2441V is a 24-inch Full HD monitor with a resolution of 1920 x 1080 pixels and an IPS panel that provides wide viewing angles. It has multiple connections, including HDMI, DisplayPort, and USB-C, as well as ergonomic height, tilt, swivel, and pivot adjustments.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The ViewSonic VG2441V is a 24-inch Full HD monitor with a resolution of 1920 x 1080 pixels and an IPS panel that provides wide viewing angles. It has multiple connections, including HDMI, DisplayPort, and USB-C, as well as ergonomic adjustments for height, tilt, swivel, and pivot.
Features | |
|---|---|
| Product type | Monitor |
| Brand | ViewSonic |
| Model | VG2441V |
Specifications | |
| Screen size | 24 inches (61 cm) |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Panel type | IPS |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Contrast ratio | 1500:1 (dynamic 50,000,000:1) |
| Viewing angles | 178° horizontal and vertical |
| Update frequency | 120Hz |
| Response time | 4ms |
| Connectors | 1 x HDMI, 1 x DisplayPort, 4 x USB (Type-A and Type-C) |
| Weight | 4.5 kg (with stand) |
| Dimensions | 539.8mm x 206.1mm x 513mm (L x W x H) |
| Power | 19 W (typical), 64 W (maximum), 0.5 W (standby) |
| Working temperature | 0 - 40 °C |
Additional information | |
| Eye care technology | Flicker-Free, Low Blue Light |
| Ergonomic features | Height, tilt, swivel and pivot adjustment |
| VESA mount compatibility | Yes (100 x 100 mm) |