- In stock
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The 27' Samsung S80D monitor features a 4K Ultra HD resolution of 3840 x 2160 pixels and an IPS panel with a typical brightness of 350 cd/m². It features ergonomic adjustments such as height, tilt, and swivel, as well as a wide range of connectivity options, including HDMI and USB ports.
Design | |
|---|---|
| Stand color | Black |
| Product color | Black |
| Market positioning | Professional |
Power | |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Power consumption (HDR) over 1000 hours | 39 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 100 - 240V |
| Power (off) | 0.3W |
| Power (normal) | 25W |
| Annual energy consumption | 37 kWh |
| Power supply type | Internal |
| Power (maximum) | 90W |
| Power (standby) | 0.5W |
| Energy efficiency class (EER) | F |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 25 kWh |
Operating conditions | |
| Operating temperature (OT) | 10 - 40 °C |
| Operating relative humidity (HH) | 10 - 80% |
Weight and dimensions | |
| Weight (without stand) | 3.7 kg |
| Depth (without stand) | 41.6 mm |
| Height (without stand) | 367.7 mm |
| Width (without stand) | 612.9 mm |
| Height (with stand) | 556.6 mm |
| Depth (with stand) | 220mm |
| Weight (with stand) | 6.1 kg |
| Width (with stand) | 612.9 mm |
Operation | |
| Flicker-free technology | Yes |
| Windows operating system support | Windows 11 |
Packaging details | |
| Stand type | HAS stand |
| Package depth | 510mm |
| Package height | 160mm |
| Package weight | 7.9 kg |
| Packaging type | Box |
| Package width | 687 mm |
Package contents | |
| Stand included | Yes |
| Power cable length | 1.5 m |
| Cables included | HDMI, USB Type-A to USB Type-B, AC |
Screen | |
| High Dynamic Range (HDR) technology | HDR10 |
| Maximum refresh rate | 60Hz |
| Screen brightness (min) | 280 cd/m² |
| High Dynamic Range (HDR) support | Yes |
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| Natural aspect | 16:9 |
| Display technology | LCD |
| Panel type | IPS |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Screen brightness (normal) | 350 cd/m² |
| Screen diagonal (metric) | 68 cm |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Reaction time | 5ms |
| LED lighting | Yes |
| Number of display colors | 1.07 billion |
| Screen resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Screen shape | Flat |
| Touch screen | No |
| Color gamut standard | sRGB |
Multimedia | |
| Built-in speakers | No |
| Built-in camera | No |
Ergonomics | |
| Picture in a picture | Yes |
| Height adjustment | Yes, 12 cm |
| Tilt angle range | -2 - 25° |
| Rotation | Yes |
| Rotation | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Rotation angle range | -30 - 30° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Panel mounting interface | 100x100 |
| Rotation angle | -92 - 92° |
| VESA mount | Yes |
Ports and interfaces | |
| Headphone output | Yes |
| USB Type-A downstream ports quantity | 3 |
| HDCP version | 2.2 |
| AC (power) input | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 |
| HDMI | Yes |
| USB downstream port type | USB Type-A |
| Number of headphone outputs | 1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| HDMI version | 2.0 |
| Built-in USB hub | Yes |
| Number of HDMI ports | 1 |
| HDCP | Yes |
| Headphone jack | 3.5mm |
| DisplayPort quantity | 1 |
Other features | |
| Adaptive image | Yes |
| Picture-by-picture (PbP) | Yes |
| Active screen area (W x H) | 596.736 x 335.664 mm |
| Samsung Eye Saver Mode | Yes |
| Time setting function | Yes |
| Image size | Y |
| Automatic source switching+ | Yes |
Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | TCO |