The Philips Evnia 8000 monitor features a 32-inch QD OLED display with 4K UHD resolution and a 240Hz refresh rate. It features a variety of connectivity options such as HDMI, DisplayPort, and USB-C, as well as ergonomic height and tilt adjustments.
The Philips Evnia 8000 monitor features a 32-inch QD OLED display with 4K UHD resolution and a 240Hz refresh rate. It features a variety of connectivity options such as HDMI, DisplayPort, and USB-C, as well as ergonomic height and tilt adjustments.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Philips Evnia 8000 monitor features a 32-inch QD OLED display with 4K UHD resolution and a 240Hz refresh rate. It features a variety of connectivity options such as HDMI, DisplayPort, and USB-C, as well as ergonomic height and tilt adjustments.
Features | |
|---|---|
| Product type | Monitor |
| Brand | Philips |
| Model | Evnia 8000 32M2N8900/00 |
Specifications | |
| Screen size | 32 inches |
| Screen type | QD OLED |
| Resolution | 4K UHD |
| Update frequency | 240Hz |
| Color range | 121.3% NTSC, 148.8% sRGB, 97.8% Adobe RGB, 99.3% DCI-P3 |
| Dimensions | 840 x 510 x 160 mm |
| Weight | 2180 grams |
| Color | White |
Technical data | |
| Connection | HDMI, DisplayPort, USB-C, USB 3.2 Hub |
| KVM switch | Integrated |
| Ergonomic adjustments | Height, tilt and angle adjustments |
Additional information | |
| Game features | AMD FreeSync Premium Pro, 0.03 ms response time |