The Philips B Line 346B1C/00 monitor with a 34-inch Quad HD display offers exceptional image quality and a convenient USB hub with 4 ports and 90W USB Power Delivery for efficient work.
The Philips B Line 346B1C/00 monitor with a 34-inch Quad HD display offers exceptional image quality and a convenient USB hub with 4 ports and 90W USB Power Delivery for efficient work.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Philips B-Series monitor with 3440 x 1440 pixel resolution and elegant black design delivers excellent image quality. It offers height adjustment, swivel options and VESA mounting features for flexible installation.
Design | |
|---|---|
| Product color | Black |
| Free from heavy metals | Pb (lead), Hg (mercury) |
| Marketing positioning | Home |
| Pedestal color | Black |
| Front frame color | Black |
Power | |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 35 kWh |
| Energy efficiency class (EER) | G |
| AC input frequency | 50/60Hz |
| Power (PowerSave) | 34W |
| AC input voltage | 100 - 240V |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power (typical) | 46.8W |
| External power adapter | No |
| Power (standby) | 0.3W |
Operating conditions | |
| Operating temperature (OT) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (TT) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (HH) | 20 - 80% |
| Non-operating height | 0 - 12192 m |
| Operating height | 0 - 3658 m |
Weight and dimensions | |
| Depth (with stand) | 250mm |
| Width (with stand) | 807 mm |
| Width (without stand) | 807 mm |
| Weight (without stand) | 7.79 kg |
| Height (without stand) | 367 mm |
| Depth (without stand) | 110mm |
| Height (with stand) | 601mm |
| Weight (with stand) | 11.5 kg |
Operation | |
| Windows operating systems supported | Windows 8.1, Windows 8, Windows 10, Windows 7 |
| Low blue light technology | Yes |
| Component video synchronization | Separate synchronization |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.14 Mojave and others |
| Flicker-free technology | Yes |
Packaging details | |
| Package depth | 282 mm |
| Cables included | HDMI, DisplayPort, AC, USB Type-C to USB Type-A |
| Package weight | 15.3 kg |
| Package width | 930mm |
| Packaging type | Box |
| Package height | 525mm |
| Stand included | Yes |
Image | |
| RGB color space | sRGB |
| Screen curvature rating | 1500R |
| Image diagonal | 86.4 cm (34") |
| Image resolution | 3440 x 1440 pixels |
| Aspect ratio | 21:9 |
| Response time | 4ms |
| Native aspect ratio | 21:9 |
| Image brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Image surface | Matte |
| Panel type | VA |
| Image technology | LCD |
| Vertical scanning range | 48 - 100 Hz |
| Digital horizontal frequency | 30 - 160 kHz |
| Color range | 100% |
| Contrast ratio (typical) | 3000:1 |
| Lighting type | W-LED |
| sRGB coverage (typical) | 119% |
| Pixel pitch | 0.232 x 0.232 mm |
| Visible size, horizontal | 79.7 cm |
| HD type | Quad HD |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Maximum refresh rate | 100Hz |
| Digital vertical frequency | 48 - 100 Hz |
| Visible size, vertical | 33.4 cm |
| Dynamic contrast ratio marketing name | SmartContrast |
| Horizontal scanning range | 30 - 160 kHz |
| Pixel density | 110ppi |
| Screen shape | Curved |
| DDC/CI | Yes |
| NTSC coverage (typical) | 100% |
| Screen curvature | 150cm |
| Number of image colors | 16.78 million colors |
| 3D | No |
| Contrast ratio (dynamic) | 80000000:1 |
| Supported graphics resolutions | 3440x1440 |
| Viewing angle, vertical | 178° |
Multimedia | |
| Integrated camera | No |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speakers | Yes |
| RMS power | 10W |
Ergonomics | |
| Cable lock hole | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 30° |
| On-Screen Display (OSD) Languages | Various languages |
| Plug and Play | Yes |
| On-Screen Display (OSD) | Yes |
| Height adjustment | Yes, 18 cm |
| Picture in a picture | Yes |
| LED indicators | Standby, Operation |
| Rotation option | Yes |
| VESA mount | Yes |
| Tilt option | Yes |
| Cable lock hole type | Kensington |
| Rotation angle range | -180 - 180° |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
Ports and interfaces | |
| HDCP | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| HDMI | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Audio input | No |
| USB Power Delivery up to | 90W |
| Number of USB Type-A output ports | 4 |
| USB input port type | USB Type-C |
| Integrated USB hub | Yes |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Number of input ports | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Number of HDMI ports | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone jack | 3.5mm |
| Headphone output | Yes |
| DVI port | No |
Other features | |
| MultiView | PIP/PBP mode, 2 x devices |
| Integrated TV tuner | No |
| Picture-by-Picture (PbP) | Yes |
| USB Power Delivery | Yes |
| Mean Time Between Failures (MTBF) | 70000 hours |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| User manual | Yes |
| Philips SmartUniformity | 93 - 105% |
| EasyRead mode | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Recyclable packaging material | 100% |
Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, RoHS |