LCD Monitor, THOMSON, 27 ", 1920 x 1080 pixels, Full HD, Native aspect ratio 16:9, Flat, M27FB5C15
- Add to favorites products
- Added to favorites products
- Removed to favorites product
Guarantee
36 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Experience maximum comfort with the THOMSON 27-inch Studio Business Monitor with integrated speaker and the adjustable central stand featuring pivot, swivel and tilt options.
This monitor is equipped with an FHD 27-inch IPS display designed for professionals. The 300 nits brightness ensures clarity, even in well-lit environments. The ergonomic design with pivot, swivel, and tilt adjustments promotes comfort, while anti-flicker and low blue light reduce eye strain.
This display offers a 178° wide viewing angle, 110% sRGB colour gamut, and HDR10 with 8-bit colour depth, delivering vibrant, true-to-life visuals that are ideal for video editing, design, and everyday tasks.
Experience smooth, tear-free visuals with the 120 Hz refresh rate, powered by compatible Adaptive Sync technology.
Connect effortlessly with HDMI and USB Type-C inputs and enjoy clear audio with the convenience of built-in speakers, eliminating the need for external devices.
| Summary | Thomson M27FB5C15. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, HD type: Full HD, Response time: 14 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in speaker(s). VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black |
| Vendor Homepage | https://tv.mythomson.com/products/thomson-studio-business-monitor-27-fhd-1 |
| Unit Box Height | 0.645 |
| Unit Box Length | 0.695 |
| Unit Box Width | 0.15 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Colour depth | 8 bit |
| Colour gamut | 110 % |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Display diagonal | 27 " |
| Display diagonal (metric) | 69 cm |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| HD type | Full HD |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Panel type | IPS |
| Response time | 14 ms |
| Screen shape | Flat |
| Touchscreen | No |
| Viewing angle, horizontal | 178 ° |
| Viewing angle, vertical | 178 ° |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Built-in camera | No |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Market positioning | Business |
| Product colour | Black |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Headphone out | Yes |
| Adjustable height (max) | 110 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | 0 - 90 ° |
| Swivel angle range | 20 - 20 ° |
| Swivelling | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 20 ° |
| VESA mounting | Yes |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 26 kWh |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 21 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | F |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power consumption (max) | 36 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power supply type | External |
| Depth (with stand) | 220 mm |
| Depth (without stand) | 49 mm |
| Height (with stand) | 529 mm |
| Height (without stand) | 364 mm |
| Weight (with stand) | 4300 g |
| Width (with stand) | 613 mm |
| Width (without stand) | 613 mm |
| Package depth | 153 mm |
| Package height | 645 mm |
| Package weight | 6200 g |
| Package width | 692 mm |
| Cables included | HDMI/Power |
| Data Sheet (Link) | https://eprel.ec.europa.eu/api/product/2369769/fiches?language=EN |
| Energy efficiency class | E |
| EPREL Registration Number | 2369769 |
| EPREL Version Number | 1 |
| Model name | M27FB5C15 |
| Unit Calculated Volume | 0.06724 cubm |
| Product Net Weight | 4.3 kg |
| Unit Calculated Weight | 6.8 kg |