Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Experience immersive gaming with the MAG 276CF E20 gaming monitor. It features a 1920x1080 (FHD) panel, a 200Hz refresh rate, and a rapid 0.5ms(GtG) response time. The monitor is HDR-ready, enhancing eye-catching details through adjustments in contrast and shadows. Designed for competitive FPS, first-person RPG/MMORPG, and flight/racing simulator genres, the MSI MAG 276CF E20 Curved Gaming Monitor takes casual gaming to a new level, challenging players to see beyond the game.
MAG msi arsenal gaming
MSI's mainstream MAG series epitomizes stability and durability and is built to withstand the most intense gaming sessions. The entire lineup features robust construction with metallic-like hardness and excellent heat dissipation, ensuring stability for all critical gaming components.
Readers' Choice Gaming Brand Winner
Rated the best for overall satisfaction, likelihood to recommend, and gaming performance, MSI is your go-to for the best gaming desktop and monitor experience.
| Summary | MSI MAG 276CF E20. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, HD type: Full HD, Display technology: LCD, Response time: 0.5 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. VESA mounting. Product colour: Black |
| Vendor Homepage | https://www.msi.com/Monitor/MAG-276CF-E20/Overview |
| Unit Box Height | 0.47 |
| Unit Box Length | 0.68 |
| Unit Box Width | 0.16 |
| Adobe RGB coverage | 81 % |
| Anti-glare screen | Yes |
| Colour depth | 8 bit |
| Colour gamut | 76 % |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Contrast ratio (dynamic) | 100000000:1 |
| Contrast ratio (typical) | 3000:1 |
| DCI-P3 coverage | 76 % |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Display diagonal | 27 " |
| Display diagonal (metric) | 68.58 cm |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | LCD |
| HD type | Full HD |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Horizontal scan range | 53 - 221 kHz |
| Maximum refresh rate | 200 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Panel type | Rapid VA |
| Pixel pitch | 0.3114 x 0.3114 mm |
| Response time | 0.5 ms |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Screen curvature rating | 1500R |
| Screen shape | Curved |
| sRGB coverage (typical) | 98 % |
| Touchscreen | No |
| Vertical scan range | 48 - 200 Hz |
| Viewable size, horizontal | 597.888 mm |
| Viewable size, vertical | 336.312 mm |
| Viewing angle, horizontal | 178 ° |
| Viewing angle, vertical | 178 ° |
| AMD FreeSync | No |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Built-in camera | No |
| Built-in speaker(s) | No |
| Frameless design | Yes |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Built-in USB hub | No |
| DC-in jack | Yes |
| DisplayPort version | 1.2a |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0b |
| Headphone out | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | No |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 20 ° |
| VESA mounting | Yes |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 27 kWh |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 21 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency scale | A to G |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1910069 |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power supply type | Internal |
| Depth (with stand) | 249.8 mm |
| Depth (without stand) | 90.4 mm |
| Height (with stand) | 451.6 mm |
| Height (without stand) | 362.5 mm |
| Weight (with stand) | 3950 g |
| Width (with stand) | 610.5 mm |
| Width (without stand) | 610.5 mm |
| Package depth | 158 mm |
| Package height | 475 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 6500 g |
| Package width | 684 mm |
| Data Sheet (Link) | https://eprel.ec.europa.eu/api/product/2231096/fiches?language=EN |
| Energy efficiency class | E |
| EPREL Registration Number | 2231096 |
| EPREL Version Number | 3 |
| Model | MAG 276CF E20 |
| Model name | MAG 276CF E20 |
| Included Accessories | 1x HDMI Cable (2.0), 1x Power Cord (C13), 1x Quick Guide. |
| Unit Calculated Volume | 0.05114 cubm |
| Product Net Weight | 3.95 kg |
| Unit Calculated Weight | 6.66 kg |