-
−1%
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
| Summary | LG 24GS60F. Display diagonal: 61 cm (24"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, HD type: Full HD, Display technology: LCD, Response time: 1 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. VESA mounting. Product colour: Black |
| Vendor Homepage | www.lg.com/my/monitors/lg-24gs60f-b |
| Unit Box Height | 0.145 |
| Unit Box Length | 0.61 |
| Unit Box Width | 0.395 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Backlight type | LED |
| Colour gamut standard | sRGB |
| Contrast ratio (dynamic) | 5000000:1 |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Display diagonal | 24 " |
| Display diagonal (metric) | 60.47 cm |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | LCD |
| HD type | Full HD |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Maximum refresh rate | 180 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Panel type | IPS |
| Pixel pitch | 0.27 x 0.27 mm |
| Response time | 1 ms |
| Screen shape | Flat |
| sRGB coverage (typical) | 99 % |
| Touchscreen | No |
| Viewing angle, horizontal | 178 ° |
| Viewing angle, vertical | 178 ° |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| Flicker-free technology | Yes |
| Game mode | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| NVIDIA G-SYNC type | G-SYNC Compatible |
| Built-in camera | No |
| Built-in microphone | No |
| Built-in speaker(s) | No |
| Feet colour | Black |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Built-in USB hub | No |
| DisplayPort version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone out | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | No |
| Height adjustment | No |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Tilt adjustment | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 24 kWh |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 18 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency scale | A to G |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1859697 |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Depth (with stand) | 180.5 mm |
| Depth (without stand) | 42.8 mm |
| Height (with stand) | 408.9 mm |
| Height (without stand) | 323.8 mm |
| Weight (with stand) | 4000 g |
| Weight (without stand) | 3500 g |
| Width (with stand) | 540.8 mm |
| Width (without stand) | 540.8 mm |
| Package depth | 149 mm |
| Package height | 396 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 5200 g |
| Package width | 613 mm |
| Cables included | AC/DisplayPort |
| Power adapter included | Yes |
| Stand included | Yes |
| Brand specific technologies | Black Stabilizer |
| Certification | TUV-TYPE, TUV-Ergo, CB, UL (cUL), ErP, CE, CEC |
| Digital signal format system | Not supported |
| FPS counter | Yes |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Data Sheet (Link) | https://eprel.ec.europa.eu/api/product/1859697/fiches?language=EN |
| Energy efficiency class | E |
| EPREL Registration Number | 1859697 |
| EPREL Version Number | 3 |
| Model | 24GS60F |
| Model name | 24GS60F-B |
| Unit Calculated Volume | 0.03494 cubm |
| Product Net Weight | 4 kg |
| Unit Calculated Weight | 5.2 kg |