LCD Monitor, DAHUA, 24.5 ", 1920 x 1080 pixels, Full HD, Native aspect ratio 16:9, LCD, DHI-LM25-E241A
Product reference:
2-6939554933578
LCD Monitor, DAHUA, 24.5 ", 1920 x 1080 pixels, Full HD, Native aspect ratio 16:9, LCD, DHI-LM25-E241A
Product reference:
2-6939554933578
You have 3 products in compare list, please remove someone and try again
- Add to favorites products
- Added to favorites products
- Removed to favorites product
Guarantee
36 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
- Overclocked to 320Hz high refresh rate to seize the game and improve the odds of winning
- Wide color gamut, 95% DCI-P3. It meets the designer's demand of image texture
- 178°H/178°V extra-wide viewing angle for all-round viewing performance
- Adaptive sync can effectively solve picture lagging and tearing problems
- 1 ms fast response time with no image blurring or ghosting
- The angle can be adjusted to meet different needs
| Summary | Dahua Technology LM25-E241A. Display diagonal: 62.2 cm (24.5"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, HD type: Full HD, Display technology: LCD, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black |
| Vendor Homepage | https://www.dahuasecurity.com/fr/products/All-Products/Display--Control/Monitors/Gaming-Series/LM25-E241A=V1 |
| Unit Box Height | 0.47 |
| Unit Box Length | 0.645 |
| Unit Box Width | 0.17 |
| Backlight type | Edge LED |
| Colour gamut standard | DCI-P3/NTSC |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| DCI-P3 coverage | 95 % |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Display diagonal | 24.5 " |
| Display diagonal (metric) | 62 cm |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | LCD |
| Haze rate | 25 % |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Yes |
| Maximum refresh rate | 320 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| NTSC coverage (typical) | 85 % |
| Panel type | IPS |
| Pixel density | 89.91 ppi |
| Pixel pitch | 0.2832 x 0.2802 mm |
| Response time (MPRT) | 1 ms |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Supported video modes | 1080p |
| Surface hardness | 3H |
| Touchscreen | No |
| Viewable size, horizontal | 543.744 mm |
| Viewable size, vertical | 302.616 mm |
| Viewing angle, horizontal | 178 ° |
| Viewing angle, vertical | 178 ° |
| AMD FreeSync | No |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Built-in camera | No |
| Built-in speaker(s) | No |
| Feet colour | Black |
| Frameless design | No |
| Front bezel colour | Black |
| Illuminated stand | No |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Built-in USB hub | No |
| DisplayPort version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.1 |
| Headphone out | Yes |
| Bluetooth | No |
| Wi-Fi | No |
| Adjustable height (max) | 110 mm |
| Height adjustment | Yes |
| LED indicators | Status |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90 ° |
| Plug and Play | Yes |
| Swivel angle range | -30 - 30 ° |
| Swivelling | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 15 ° |
| VESA mounting | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| AC adapter output voltage | 12 V |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 18 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Input current | 4 A |
| Power consumption (max) | 32 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 29 W |
| Power supply type | Internal |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Bezel width (bottom) | 16.4 mm |
| Bezel width (side) | 2.4 mm |
| Bezel width (top) | 2.4 mm |
| Depth (with stand) | 198 mm |
| Depth (without stand) | 67.9 mm |
| Height (with stand) | 492.2 mm |
| Height (without stand) | 327.3 mm |
| Weight (without stand) | 4650 g |
| Width (with stand) | 557.7 mm |
| Width (without stand) | 557.7 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 471 mm |
| Package weight | 6200 g |
| Package width | 644 mm |
| Cables included | HDMI |
| Manual | Yes |
| Power adapter included | Yes |
| Stand included | Yes |
| Automatic brightness control | No |
| Compliance certificates | CE/Electromagnetic Compatibility (EMC)/Low Voltage Directive (LVD) |
| Data Sheet (Link) | https://eprel.ec.europa.eu/api/product/2184926/fiches?language=EN |
| Energy efficiency class | E |
| EPREL Registration Number | 2184926 |
| EPREL Version Number | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.05154 cubm |
| Product Net Weight | 4.65 kg |
| Unit Calculated Weight | 6.55 kg |
Offensive and promotional comments are unpublished.
Testimonials not found!
Request for product delivery/order