Guarantee
36 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
High-performance clarity with 27" FHD monitor featuring 100Hz refresh rate and HDMI
Dive into the extraordinary world of crystal-clear visuals and vibrant colors with our cutting-edge 27-inch FHD IPS Monitor. Elevate your viewing experience to new heights as every detail comes alive on the expansive screen, making your content truly immersive. Experience smooth 100Hz refresh rate, ensuring each frame is a visual delight. No more lag or motion blur - just pure and clear for eye pleasure. The 1ms MPRT takes your working experience to the next level, making fast-paced scenes sharper and more exhilarating. 27B3HA2 isn't just about visuals; it's a feast for your ears too. Enjoy rich sound with built-in 2W speakers, turning every movie night or watching multimedia session into action which can fulfil basic audio needs without the need for additional audio equipment. Sleek and stylish narrow borders provide you with more screen real estate, featuring a 9.5mm ultra-narrow chin that is almost half as thin as standard monitors that provides chin between 15 to 17mm. Lastly, the low blue light feature ensures your eyes stay fresh during extended use. This is a statement piece for your setup.
| Summary | AOC B3 27B3HA2. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, HD type: Full HD, Display technology: LED, Response time: 4 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in speaker(s). VESA mounting. Product colour: Black |
| Vendor Homepage | https://eu.aoc.com/ |
| Unit Box Height | 0.14 |
| Unit Box Length | 0.69 |
| Unit Box Width | 0.45 |
| Adobe RGB coverage | 82.7 % |
| Anti-glare screen | Yes |
| Backlight type | W-LED |
| Contrast ratio (dynamic) | 20000000:1 |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| DCI-P3 coverage | 76.9 % |
| DDC/CI | Yes |
| Digital horizontal frequency | 30 - 115 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 100 Hz |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Display diagonal | 27 " |
| Display diagonal (metric) | 68.6 cm |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | LED |
| HD type | Full HD |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| NTSC coverage (typical) | 84.1 % |
| Panel type | IPS |
| Pixel density | 82 ppi |
| Pixel pitch | 0.3114 x 0.3114 mm |
| Response time | 4 ms |
| Response time (MPRT) | 1 ms |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Screen shape | Flat |
| sRGB coverage (typical) | 96.5 % |
| Surface hardness | 3H |
| Touchscreen | No |
| Viewable size, horizontal | 597.8 mm |
| Viewable size, vertical | 336.3 mm |
| Viewing angle, horizontal | 178 ° |
| Viewing angle, vertical | 178 ° |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Built-in camera | No |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Detachable stand | Yes |
| Feet colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Front bezel colour | Black |
| Market positioning | Consumer |
| Product colour | Black |
| AC (power) in | Yes |
| Built-in KVM switch | No |
| Built-in USB hub | No |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.4 |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone out | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | No |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Pivot | No |
| Swivelling | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 23 ° |
| VESA mounting | Yes |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 18 kWh |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 18 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | E |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Input current | 1.5 A |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 23 W |
| Power supply type | Internal |
| Depth (with stand) | 229.5 mm |
| Depth (without stand) | 45.3 mm |
| Height (with stand) | 452.9 mm |
| Height (without stand) | 356.7 mm |
| Weight (with stand) | 3980 g |
| Weight (without stand) | 3580 g |
| Width (with stand) | 616.6 mm |
| Width (without stand) | 616.6 mm |
| Package depth | 126 mm |
| Package height | 394 mm |
| Package weight | 6370 g |
| Package width | 614 mm |
| Cables included | AC/HDMI |
| HDMI cable length | 1.5 m |
| Stand included | Yes |
| Doesn't contain | Mercury/PVC/BFR |
| Certification | WEEE,REACH compliant,RoHs compliant,CB,TUV-Bauart-Mark,ISO 9241-307,EAC,FCC |
| Compliance certificates | CE |
| Local dimming | Yes |
| Low input lag | No |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Data Sheet (Link) | https://eprel.ec.europa.eu/api/product/1859411/fiches?language=EN |
| Energy efficiency class | E |
| EPREL Registration Number | 1859411 |
| EPREL Version Number | 2 |
| Model | 27B3HA2 |
| Model name | 27B3HA2 |
| Included Accessories | HDMI CABLE, USB-C TO C CABLE, POWER CABLE |
| Unit Calculated Volume | 0.04347 cubm |
| Product Net Weight | 3.7 kg |
| Unit Calculated Weight | 6.555 kg |