- In stock
HP Series 7 Pro 37.5 inch WQHD+ Thunderbolt 4 Monitor - 738pu
HP Series 7 Pro 37.5 inch WQHD+ Thunderbolt 4 Monitor - 738pu
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Detachable stand | Yes |
| Market positioning | Business |
| Feet colour | Silver, Black |
| Product colour | Black |
| Power supply type | Internal |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 37.9 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 75 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Power consumption (max) | 318 W |
| Power consumption (typical) | 62 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Operating altitude | 0 - 5000 m |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Weight (with stand) | 12.2 kg |
| Depth (without stand) | 108.4 mm |
| Width (without stand) | 894.4 mm |
| Height (without stand) | 396.9 mm |
| Height (with stand) | 581 mm |
| Depth (with stand) | 266.9 mm |
| Width (with stand) | 894.4 mm |
| Remotely operated | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Fast charging | Yes |
| HP segment | Business |
| AMD FreeSync | No |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Bundled software | HP Display Center; HP Client Management Script Library |
| Stand included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | HDMI, Thunderbolt, DisplayPort, USB Type-C to USB Type-A, AC |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Viewable size, horizontal | 88 cm |
| Contrast ratio (typical) | 2000:1 |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR 400 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| sRGB coverage (typical) | 100% |
| Backlight type | Edge LED |
| Viewable size, vertical | 36.6 cm |
| Panel type | IPS Black |
| Display diagonal (metric) | 95.3 cm |
| Screen curvature rating | 2300R |
| Surface hardness | 3H |
| Haze rate | 25% |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Colour gamut | 100% |
| HD type | Wide Quad HD+ |
| Pixel density | 111 ppi |
| Supported graphics resolutions | 640 x 480 (VGA), 1920 x 1200 (WUXGA), 1600 x 900, 1920 x 1080 (HD 1080), 800 x 600 (SVGA), 1280 x 1024 (SXGA), 2560 x 1440, 1680 x 1050 (WSXGA+), 2560 x 1600 (WQXGA), 1024 x 768 (XGA), 1440 x 900 (WXGA+), 720 x 400, 1280 x 720 (HD 720), 1600 x 1200 (UXGA), 3840 x 1600 |
| Colour gamut standard | sRGB, DCI-P3 |
| Display technology | LCD |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Colour depth | 10 bit |
| Screen shape | Curved |
| Digital horizontal frequency | 30 - 140 kHz |
| Horizontal scan range | 30 - 140 kHz |
| Vertical scan range | 30 - 60 Hz |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Pixel pitch | 0.23 x 0.23 mm |
| Digital vertical frequency | 30 - 60 Hz |
| Display brightness (typical) | 400 cd/m² |
| Response time | 5 ms |
| Native aspect ratio | 21:9 |
| LED backlight | Yes |
| Display resolution | 3840 x 1600 pixels |
| Display surface | Matt |
| Aspect ratio | 21:9 |
| Display diagonal | 95.2 cm (37.5") |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 4 |
| Built-in camera | No |
| Audio decoders | DTS Virtual:X |
| RMS rated power | 12 W |
| Height adjustment | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Picture-in-Picture | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Adjustable height (max) | 15 cm |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Headphone out | No |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Built-in KVM switch | Yes |
| Number of USB Type-C upstream ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| USB Type-C downstream ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| HDMI | Yes |
| USB Type-A downstream ports quantity | 5 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| Built-in USB hub | Yes |
| HDCP | Yes |
| Certification | BIS; BSMI; CB; CCC; CE; CECP; CEL; EAC; FCC; ISO 9241-307; KC; KCC; NOM; PSB; RCM; SEPA; TUV-S; UL/CSA; VCCI; WEEE; ISC; Low blue light; ICE; UAE; GS; Ukraine EE; Belarus EE; Korea MEPS; CEL Grade 2 |
| Manufacturer warranty | HP three-year limited warranty |
| UNSPSC-code | 43211902 |
| Height | 396.9 mm |
| Depth | 108.4 mm |
| Width | 894.4 mm |
| Compliance certificates | CE, CCC, CECP, Federal Communications Commission (FCC), CB, EAC, BSMI, BIS |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Weight | 12.2 kg |
| Warnings | Place the monitor on a flat and stable surface to avoid tipping and damage., Unplug the monitor from the power source before cleaning., Do not disassemble the monitor casing to avoid risk of electric shock. |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO, EPEAT Climate +, EPEAT, TCO10 |
| Sustainability compliance | Yes |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1900717 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 3 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 96 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 240 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 3 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 141 |